خاطره ای از شرکت مینو و علی خسروشاهی

مشکل یک و نیم میلیون دلاری که با پنکه حل شد

کد: 13980314404320005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): مشکلات بزرگ کارخانه ها به خصوص در خطوط تولید، در بسیاری از مواقع با خلاقیت نیروها بسیار ساده قابل حل هست فقط کافی است به کارگرانتان اعتماد کنید و به فضایی را ایجاد کنید که آن ها درگیر کار شوند، نمونه آن تجربه ای است که علی خسروشاهی بنیانگذار مینو از آن در خاطراتش نوشته است:

مشکل یک و نیم میلیون دلاری که با پنکه حل شد
مشکل یک و نیم میلیون دلاری که با پنکه حل شد
مشکل یک و نیم میلیون دلاری که با پنکه حل شد

خراب شدن دستگاه و خطوط تولید بزرگترین چالش هر کارخانه ای است، مشکلی که برخی از مواقع راه چاره آن در ابتکارات خیلی ساده نهفته است.

علی خسرو شاهی" بنیانگذار و مدیر کارخانه مینو در کتاب خاطراتش آورده است:

یک کارخانه شکلات سازی سوئیسی گاهی به دلیل ایراد دستگاه هایش در خط تولید، بسته بندی خالی رد می کرده، بدون اینکه در داخل بسته شکلات بگذارد و همین بسته های خالی احتمالی، باعث نارضایتی مشتریان می شده است.

مسئولان این کارخانه سوئیسی کلی تحقیق کردند و دست آخر پس از حدود یک و نیم میلیون دلار هزینه، به این نتیجه رسیدند که سر راه دستگاه نوعی وسیله لیزری بگذارند که بسته بندی های خالی را به طور اتوماتیک شناسایی کند و بردارد.

کارگز به علی خسروشاهی گفت:ماشین گاهی بسته خالی میزنه. من هم این پنکه را که تو انبار بود آوردم، گذاشتم سر راه دستگاه که بسته های خالی از شکلات را با باد پرت کنه بیرون.

با شنیدن این خبر نگران شدم. چون دستگاه ما هم مشابه همان کارخانه شکلات سازی، ساخت همان شرکت سوئیسی بود، دستور تحقیق دادم، بعد از یک هفته سرپرست ماشین ها آمد و گفت:

بله درست است، در دستگاه های ما هم چنین ایرادی دیده شده و حتی ممکن است چنین محصولاتی به بازار هم راه پیدا کرده باشد. نگرانی ام زیادتر شد و تصمیم گرفتم در جلسه هیئت مدیره روی موضوع بحث کنیم. می خواستم نظر هیئت مدیره را در مورد یک و نیم میلیون دلار خرج احتمالی اخذ کنم.

فردای آن روز با اعضای هیت مدیره برای بازدید از ماشین به کارگاه تولید رفتیم و دیدیم یک پنکه روی صندلی جلو میز ماشین قرار دارد. از کارگر ساده٬ بالا سر ماشین پرسیدم: این برای چه است؟

گفت: ماشین گاهی بسته خالی میزنه. من هم این پنکه را که تو انبار بود آوردم، گذاشتم سر راه دستگاه که بسته های خالی از شکلات را با باد پرت کنه بیرون.

نگاهی به هیئت مدیره کردم، تمامشان رنگشان پریده بود. به کارگر خلاق که ما را از شر٬ یک و نیم میلیون دلار، خرج اضافی رهانیده بود٬ یک تشویق نامه به اضافه

یک ماه حقوق و یک خانه در کرج هدیه دادم...!!

منتشر شده در سرویس های:

کامنت کارآفرین | کارخانه دار