چه کسانی زندگی ما را بهم ریختند؟

هدیه بدهکاران کلان بانکی به مردم؛ تورم 52 درصدی

کد: 13980312404290005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): شش سال قبل یکی از مهمترین افتخارات دولت کاهش نرخ تورم از 42 درصد به مرز 9 درصد بود. اما در روزهای پرحاشیه بهار 98، بازهم نرخ تورم مسیر صعودی پیش گرفته و خطرات جدیدی را پیش روی اقتصاد ایران قرار داده است. عدد 30 درصدی تقریبا تمامی محاسبات را برهم زده است. اما این تورم را محصول چه اتفاقاتی است؟

هدیه بدهکاران کلان بانکی به مردم؛ تورم 52 درصدی
هدیه بدهکاران کلان بانکی به مردم؛ تورم 52 درصدی

مهمترین که به عنوان یکی از موثرترین عوامل رشد نرخ نقدینگی در ردیف اول قرار می گیرند، موسسات مالی و اعتباری به شمار می آیند. آنها طی دوران کوتاه حضورشان در اقتصاد ایران به خلق نزدیک 30 هزار میلیارد تومان پول جدید کمک کردند

احمد کشاورز

 

موسسات مالی و اعتباری و تاوان ملی

1.مهمترین که به عنوان یکی از موثرترین عوامل رشد نرخ نقدینگی در ردیف اول قرار می گیرند، موسسات مالی و اعتباری به شمار می آیند. آنها طی دوران کوتاه حضورشان در اقتصاد ایران به خلق نزدیک 30 هزار میلیارد تومان پول جدید کمک کردند. اثرات این خلق پول پس از مدت کوتاهی در نرخ تورم های ماهیانه نمایان شد و تاوان ملی را برای کشور به همراه آورد. به گفته حسن روحانی، ریس کل سابق بانک مرکزی در موضوع این موسسات بیشترین مقاومت را برای پرداخت خسارت های بی حساب به خرج داده است ولی نتیجه تمام تکاپوی او به برکناری رسید. بیش از 3 میلیون نفر در این موسسات حساب داشتند.

بدهکاران بی حساب بانکی

2. میزان بدهی های معوق بانکی بین 136 تا 140 هزار میلیارد تومان برآورد شده است. بخش مهمی از این اعداد حاصل افزودن جرایم به اصل تسهیلاتی است که افراد بدهکار از بانکها دریافت کرده اند. براین اساس هر فرد بدهکار کلان بانکی، علاوه بر دریافت تسهیلات و عدم استفاده از آنها در محل اصلی، شرایطی را پیش آورده که بازهم پول های جدیدی خلق شود. در صورتی یک فرد بدهکار تسهیلات یک میلیاردی دریافت کرده باشد و به دلیل عدم پرداخت میزان بدهی اش به رقمی بالاتر از محاسبه اصل تسهیلات با نرخ سود 18 تا 22 درصد رسیده باشد، او مسیری برای تولید مبالغ جدید در اقتصاد کشور باز کرده است. در صورت پرداخت این بدهی این پول جدید به چرخه اقتصاد کشور وارد می شود و در صورت عدم پرداخت قطعی سال به سال به میزان این مطالبه افزوده می شود. برهمین اساس بدهکاران بانکی به صورت روزانه در حال خلق پول های بدون پشتوانه برای اقتصاد کشور و افزودن به رقم نقدینگی هستند. در این موقعیت تمام شهروندان ایرانی خسارت رفتارهای این افراد را پرداخت می کنند.

ورشکستگان

3. بر اساس گزارش‌ها بانک مرکزی از سال 92 تا پایان سال 94 حدود 508 مورد حکم ورشکستگی توسط بدهکاران نظام بانکی گرفته شده که زیانی پیش از 33000 میلیارد ریال را متوجه شبکه بانکی کشور کرده‌است. در این شرایط بانک ها برای جبران خسارت هایشان وادار به ارائه نرخ سود بالاتر به سپرده گذاران می شوند. این نرخ های بالاتر از قواعد دستوری بانک مرکزی عبور می کند و شبکه بانکی را در رقابتی برای پرداخت های بالاتر قرار می دهد. به این ترتیب طی دوره ای کوتاه بانک ها به نهادهایی برای تولید روزانه نقدینگی تبدیل شده اند. صندوق های سرمایه گذاری بانک ها نیز برای عبور از نظارت ها به سادگی تمام قواعد را دور زده و موقعیتی جدید خلق کرده اند. برآورده ها نشان می دهد بیش از 240 هزار میلیارد تومان سپرده در این صندوق ها قرار دارد که به صورت ماهیانه نرخ سودهایی بالاتر از 23 درصد دریافت می کند. به این ترتیب بانکها و صندوق های سرمایه گذاری به جان نقدینگی افتاده اند.

گران تولید می شود

4.بهمن سال گذشته تورم تولید به رقم 68 درصد رسید. آمارهای بانک مرکزی هم نشان می دهد که نرخ تورم اردیبهشت ماه امسال در قیاس با یکسال قبل به رقم 52 درصد رسیده است. براین اساس رشد هزینه های جاری تولید و بخصوص بهره وری پایین و عدم دسترسی به تکنولوژی های روز برای تولید ارزان تر موجب شده تا قیمت نهایی کالاها افزایش یابد. تحریم ها و بی انگیزگی نهادهای تولیدی بخصوص شبه دولتی برای کار با بهره وری مطلوب به رشد قیمت ها کمک کرده است.

مردم علیه مردم

5. مسکن نقش 31 درصدی را در تورم در اختیار دارد. 98 درصد ساخت و سازهای بازار مسکن هم توسط شهروندان عادی به انجام می رسد. برهمین اساس افراد و نه شرکت ها در قیمت گذاری نهایی براساس تشخیص خود از موقعیت اقتصادی کشور اقدام به نرخ گذاری می کنند. رفتارهای دست پاچه این گروه موجب شده که تنها طی دو ماهه ابتدای امسال متوسط قیمت مسکن 15 درصد افزایش را تجربه کند. همین وضعیت در بازار اجاره نیز انعکاس پیدا کرده است. فروشندگان بازار مسکن در حال حاضر یکی از موثرترین نقش ها را در آشفتگی اقتصاد ایران و تورم 30 درصدی برعهده دارند.

منتشر شده در سرویس:

گزارش تحلیلی