پوسکو یعنی فولاد، پوسکو یعنی صنعت

سفری به دورن پوسکو

کد: 13980304404220005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): پوسکو تبدیل به یکی از کارآمدترین کارخانه‌های جهان شده و همچنین اولین مجموعه‌ای است که فناوری تولید FINEX را به کار می‌برد.

سفری به دورن پوسکو
سفری به دورن پوسکو

این فناوری مبتنی بر استفاده مستقیم از خرده‌های سنگ آهن و زغال غیر کک است. با این فناوری استانداردهای زیست‌محیطی هم به خوبی رعایت می‌شوند و همین مسئله باعث شده‌بود که کره جنوبی چند گامی از رقبایش پیش بیفتد

نام کمپانی پوسکو مترادف است با «صنعت آهن و فولاد کره جنوبی». یعنی اگر بخواهیم جایی درباره صنعت فولاد این کشور حرفی بزنیم ناچار باید به سراغ پوسکو برویم و اگر هم قرار باشد که درباره این کمپانی حرفی بزنیم، ناچار هستیم که کل تاریخ صنعت فولاد کره جنوبی را بررسی کنیم. ساخت پوسکو در دهه 60 میلادی خیلی معقول به نظر نمی‌رسید، زیرا عمده اقتصاد کره جنوبی تحت تأثیر کشاورزی بود و در زمینه‌های گوناگون صنعتی مانند سرمایه، فناوری، نیروی انسانی و ذخایر معدنی سنگ آهن، کمبودهایی جدی داشت. علیرغم این کمبودها، داستان به شکلی پیش رفت که بخش آهن و فولاد کره طی چهار دهه توانست به یکی از موفق‌ترین و کارآمدترین صنایع آهن و فولاد جهان تبدیل شود و امروز کمپانی پوسکو هم بدل شده به پنجمین تولیدکننده بزرگ فولاد جهان.
 
از سال‌های بی‌نام
پوسکو، کلمه‌ای مخفف است برای «کمپانی آهن و فولاد پوهانگ». پوسکو با توجه به برنامه توسعه‌ای 5 ساله که توسط دولت کره جنوبی طراحی شده‌بود، ساخته شد. سال 1961 بود که پارک چونگ هی رئیس‌جمهور کره جنوبی شد. طبق چشم‌انداز ارائه شده توسط او تولید آهن و فولاد نقشی کلیدی پیدا کرده‌بودند. طبق همین برنامه توسعه، دولت کره در سال 1968، پوسکو را ایجاد کرد. ساخت و ساز این کمپانی در سال 1970 در شهر یئونگیل بِی که در بخش جنوب غربی پوهانگ قرار دارد، آغاز شد.
در این‌جا نام یکی از مهم‌ترین کارآفرینان آن زمان کره جنوبی مطرح شد: پارک تائه جون. او هدایت‌کننده اصلی این برنامه بود و در نهایت موفق شد تا چیزی را از هیچ بسازد و نامش را «پوسکو» بگذارد. پارک همراه با 39 جنگجوی دیگر، یک ارتش را تشکیل داده‌بودند. سلاح آن‌ها، حس وظیفه‌شناسی‌شان بود که باعث می‌شد حتی ذره‌ای از بودجه برنامه اقتصادی پارک چونگ هی را هدر ندهند. پارک چونگ هی، رئیس‌جمهوری مقتصد بود و همین مسئله باعث شده‌بود که آن ارتش ارزشمند، صنایع فولاد را با دست‌های خالی و برهنه خود از هیچ بسازند و مدت‌های طولانی حتی شرایط خورد و خوراک و خوابشان هم بسیار پایین‌تر از استاندارد باشد. در نهایت، نام پارک تبدیل شد به «مترادفی برای تاریخچه صنعت فولاد کره».
 
تا سال‌های پرآوازه
در سال 1973، تولید پوسکو با ظرفیت سالانه 1،03 میلیون تن آغاز شد. پس از چندین نوبت گسترش این مجموعه، ظرفیت سالانه آن در سال 1983 به 9،1 میلیون تن رسید. کمپانی پوسکو در حال حاضر چیزی در حدود 40 میلیون تن را در سال تولید می‌کند و همواره یکی از تولیدکنندگان اصلی فولاد جهان طی سال‌های اخیر به شمار رفته‌است. بنابر گزارش انجمن جهانی فولاد، این شرکت با تولید 42،19 میلیون تن فولاد در سال 2017، پنجمین تولیدکننده فولاد جهان بود. متاسفانه هنوز آمار و ارقام دقیق و قابل اطمینان مربوط به تولید سال 2018 در دسترس نیست، اما به احتمال زیاد تغییر زیادی در رتبه و تولید این کمپانی رخ نداده باشد.
 
کره جنوبی که یکی از مهم‌ترین تولیدکنندگان فولاد در جهان است و بیشترین سرانه مصرف این فلز در جهان را هم به خود اختصاص داده، تمام این اعداد و ارقام بزرگ را مدیون یک نام است: پوسکو. این کمپانی بزرگ که روزگاری بدل به ستون فقرات صنعت فولاد کره شده‌بود، امروزه با تولید فولادی بیش از 40 میلیون تن در سال، پنجمین تولیدکننده فولاد جهان است.
 
علیرغم چنین وضعیتی، کشور کره جنوبی در حال حاضر شمایلی به عنوان رهبری جهانی در زمینه تولید آهن و فولاد دارد. پوسکو تبدیل به یکی از کارآمدترین کارخانه‌های جهان شده و همچنین اولین مجموعه‌ای است که فناوری تولید FINEX را به کار می‌برد. این فناوری مبتنی بر استفاده مستقیم از خرده‌های سنگ آهن و زغال غیر کک است. با این فناوری استانداردهای زیست‌محیطی هم به خوبی رعایت می‌شوند و همین مسئله باعث شده‌بود که کره جنوبی چند گامی از رقبایش پیش بیفتد. داشتن یک فناوری سبز و زیست محیطی یکی از عوامل بسیار مهمی است که می‌تواند نوید آینده‌ای درخشان و رشدی پایدار به ما ببخشد. از آن جایی که این فناوری ساختن کک را حذف می‌کند و مسیری متفاوت از راه متداول کوره احتراقی طی می‌کند، دوست‌دار محیط زیست هم به حساب آمده و به خاطر استفاده از اکسیژن برای گازی‌سازی زغال‌سنگ و سیستم حذف دی‌اکسید کربن درجا، هزینه‌ای رقابتی هم دارد. با پیشرفت پوسکو در مسیر خودش به سمت تولید «فولاد سبز» به سمت قرار دادن آن در تمامی فرایندهای تولیدی، کره به احتمال زیاد وضعیت خود را به عنوان یک هاب تولیدکننده های‌تک در آسیا، بهبود خواهد بخشید.
صنعت فولاد کره با مشکلات فراوانی درگیر بود که پیشتر تعداد از آن‌ها معرفی شده‌اند. از سوی دیگر مسئله بازار فولاد هم برای آن‌ها مطرح بود. در آن زمان بازار داخلی کره کوچک بوده و بزرگ‌ترین بازار در نزدیکی‌اش ژاپن بود، که خودشان کارآمدترین تولیدکننده فولاد در جهان بودند. چشم‌انداز مدیریتی پوسکو از همان روز اول شکل‌گیری مناسبی داشت و نقش اول را در آن، مدیر این کمپانی یعنی پارک تائه جون بازی می‌کرد. در این چشم‌انداز تمرکز خاصی بر توسعه نیروی کار قرار داده شده‌بود. پارک می‌خواست که کارخانه پوسکو را با نیروی کار کره‌ای بسازد و به همین خاطر مجموعه‌ای از مهندس‌ها و ناظران خط اول را به کشورهایی مانند ژاپن و استرالیا فرستاد که در تولید فولاد حرفی برای گفتن داشتند، و از این طریق می‌خواست که نیروی کارش در ضمن کار، آموزش دیده و به کشورشان بازگردند. نتیجه این تصمیم‌گیری این بود که در 9 ژوئن سال 1973 اولین حجم آهن به خوبی ذوب شد و هرچه از آن زمان گذشت، این صنعت تنها با پیشرفت و بهبود روبه‌رو شد.
 
پارک تائه جون در سال 1927 به دنیا آمد و در سال 1911 از دنیا رفت. گرچه او اکنون دیگر ریاست مجموعه پوسکو را بر عهده ندارد، اما اهمیتی که این چهره برای کل صنعت کره جنوبی دارد، باعث شد که او را معرفی کنیم. او که روزهای جوانی‌اش را در جنگ کره گذرانده‌بود و به عنوان یک فرمانده و قهرمان جنگی، با درجه ژنرالی وارد عرصه اقتصاد شده‌بود، از دهه شصت میلادی به این سو، تنها یک وظیفه داشت: ساختن کره‌ای جدید. او نه تنها پوسکو را از هیچ ساخت، بلکه در سال 2000 به صورت موقت و به مدت 4 ماه نخست وزیر کشور کره هم بود. بسیاری از صنعت‌گران عرصه آهن و فولاد در سرتاسر جهان، از او به عنوان الگویی بی‌مانند یاد می‌کنند.
به طور کل، بهره‌وری به فاکتورهای بسیاری وابسته بود مانند ترکیب صحیح، کیفیت مواد خام، متعادل کردن ظرفیت‌ها و برنامه‌ریزی برای مواد خام. این کمپانی در ادامه یک کارخانه ریخته‌گری و نوارسازی سرد راه انداخت. با گسترش پیوسته و ارتقای فناوری فرایند، پوسکو توانست که سیم‌ها، صفحات، ورق‌های فولاد گالوانیزه و محصولاتی از این قبیل را تولید کند، که ارزش افزوده بسیار زیادی دارند.
پوسکو علیرغم تمام این موانع تبدیل به یکی از کم‌هزینه‌ترین فولادسازان جهان شده‌است. موفقیت پوسکو، که در ابتدا به عنوان یک تشکیلات اقتصادی با مالکیت کامل دولتی راه‌اندازی شده‌بود، این دیدگاه رایج را رد می‌کند که تشکیلات اقتصادی دولتی بدون استثنا ناکارآمد هستند. یک موسسه اقتصادی دولتی اگر به خوبی مدیریت شود می‌تواند به شکلی موفق هم خصوصی‌سازی شود. در واقع می‌گویند که رهبر چین، دنگ شیائوپینگ، همواره می‌گفته که داستان پوسکو را می‌توان به خوبی در تشکیلات اقتصادی چین هم استفاده کرد.
اگر بخواهیم سال‌های قرن بیست‌ویکمی این کمپانی را از حیث امور مالی و اقتصاد و سیاست‌گذاری‌های مربوط به سرمایه‌گذاری‌های مختلف بررسی کنیم، باید به نکاتی این‌چنینی توجه داشته باشیم: خروجی پوسکو در سال 2006 چیزی در حدود 47 تریلیون وون بود، که ارزش افزوده‌ای معادل با 12،5 تریلیون وون ایجاد می‌کرد و برای 124 هزار نفر هم اشتغال ایجاد کرده‌بود. این کمپانی طی سال‌های 2007 تا 2011 قصد داشت تا در مجموع 17 تریلیون وون را در داخل و خارج از خاک کره جنوبی سرمایه‌گذاری کند، تا اطمینان لازم از رشد اقتصادی و سرزندگی صنعتی این کشور حاصل شود. پوسکو تا کنون در ویتنام، مکزیک و هند سرمایه‌گذاری کرده و قصد دارد تا سرمایه‌گذاری‌اش را در راستای شبکه تولید جهانی کره ادامه دهد.
منتشر شده در سرویس:

کارخانه دار