از کارخانه عروسک سازی تا فروشگاه های زنجیره ای «بی بی»

نگاهی به زندگی 4 ایرانی کارآفرین در آن سوی آب ها

کد: 13980303404180005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): در این گزارش قصد داریم نگاهی به زندگی 4 کارآفرین ایرانی که خارج از کشور زندگی می کنند و با خلاقیت، ابتکار و پشتکارشان موسسه ها و شرکت های اقتصادی، علمی و تکنولوژی موفقی را راه اندازی کرده اند و حالا افراد زیادی در آن ها مشغول کار و فعالیت هستند، داشته باشیم:

نگاهی به زندگی 4 ایرانی کارآفرین در آن سوی آب ها
نگاهی به زندگی 4 ایرانی کارآفرین در آن سوی آب ها
نگاهی به زندگی 4 ایرانی کارآفرین در آن سوی آب ها

تاکنون نام « ام. جی. ای» را شنیده اید؛ اگر فرزند کوچک در خانه داشته باشید و اهل خرید اسباب بازی و عروسک باشید حتما با این نام آشنایی کامل دارد؛ بزرگ ترین کارخانه اسباب بازی و عروسک در جهان که مالک و بنیانگذارش اسحاق لاریان است.

نویسنده:ولی خلیلی

ایرانیان موفق بسیاری در سراسر جهان زندگی می کنند؛ کارآفرینان، دانشمندان، استادان دانشگاه، مبتکران، هنرمندان و... افرادی که وقتی نام هرکدامشان را می شنویم شور و هیجان زیادی در وجودمان شکل می گیرد و حس غرور می کنیم. 

1 آرش فردوسی و سرویس اشتراک گذاری جادویی

در کنار سایت و شرکت ای بی یکی دیگر از شرکت هایی دانش بنیانی که یک ایرانی ساکن آمریکا آن را تاسیس کرده است و در جهان تکنولوژی حرکتی بزرگ محسوب می شود؛ Dropbox « دراپ باکس» است؛ یک سرویس اشتراک گذاری فایل که به افراد بعد از عضویت این امکان را می دهد تا به صورت آنلاین از اسناد و انواع فایل های خود یک بک آپ ( نسخه دیگر) داشته باشند و هر زمان که لازم داشتند بادسترسی به کامپیوتر و اینترنت از آن استفاده کنند؛ سرویسی که پیش از این وجود نداشت و کاربران را در سراسر جهان با چالش های جدی رو به رو کرده بود؛ مشکلی که در نهایت آرش فردوسی بنیانگذار سایت دراپ باکس آن را برای همه جهانیان حل کرد. اهمیت دراپ باکس تاجایی بود که در سال 2009 « استیو جابز» بنیانگذار اپل پیشنهاد خرید آن را داد ولی با مخالفت آرش فردوسی و شریک اش « درو هیستن» مواجه شد. واکنش آن ها به پیشنهاد استیو جابز خیلی روشن بود:« تصمیم داریم « دراپ باکس » را گسترده کنیم بنابراین برایمان اهمیتی ندارد که چه کسی چه پیشنهادی می دهد .»

آرش فردوسی در سال 1985 در آمریکا به دنیا آمد، دوران مدرسه اش را در ایالت کانزاس به پایان رساند، بعد از آن برای ادامه تحصیل به ایالت ماساچوست رفت و در دانشگاه ام آی تی تحصیل کرد ولی یک سال مانده به پایان تحصیلش انصراف داد و ترجیح داد مشغول کارهای عملی و اجرایی شود؛ در این بین او به فکر راه اندازی سایت دراپ باکس افتاد و با همراهی درو هیستن همکلاسی اش در سال 2007 این کار را انجام داد. دراپ باکس به صورت رسمی در سال ۲۰۰۸ معرفی شد و هم اکنون بیش از ۱۸ میلیون کاربر دارد و هر ماه ۱۵ درصد به تعداد کاربران آن افزوده می‌شود؛ شرکتی که برای اداره آن و در کنار آرش فردوسی و درو هیستن چندین و چند نفر مشغول فعالیت هستند. نشریه «بیزینس اینسایدر» آرش فردوسی و هوستون را جزو ۱۰۰ چهره شاخص سیلیکون ولی ( منطقه تکنولوژی در آمریکا) دانسته است. در حال حاضر ۶۵ درصد کاربران Dropbox مقیم خارج آمریکا هستند، کاربران انگلیس، آلمان و ژاپن در صدر آنها هستند، کاربرانی که آرش فردوسی تعداد بسیار زیادی از آن ها را افرادی خلاق و تیزهوش معرفی می کند که کاربری های مختلفی از این فضا دارند، او در گفت و گویی در معرفی یکی از کاربران دراپ باکس گف:« یکی از کاربران کشاورزی است که نقشه شخم ‌زنی مزرعه را با استفاده از کامپیوتر تراکتورهایش، روی Dropbox سینک می‌کند، تا آنها را با هم هماهنگ کند و از تصادم آنها با هم جلوگیری کند.»

2 پل تورجی و شرکت تامین سرمایه

در سال های گذشته ایرانیان موفق خارج نشینی بوده اند که پا به عرصه سرمایه گذاری و راه اندازی شرکت های سرمایه گذاری و تامین سرمایه گذاشته اند که موفق ترین آن ها «پل تورجی» بوده است، ایرانی که در تهران به دنیا آمد و بعد به آمریکا مهاجرت کرد و حالا در 44 سالگی در نیویورک یک شرکت تامین سرمایه دارد و در حوزه های مختلف فعالیت می کند. در سال 2010 دارایی شرکت که او در سال 2005 راه اندازی کرد 2.7 میلیارد دلار برآورده شده بود و حالا پیش بین می شود به بیش از 3.5 میلیارد دلار برسد. پل تورجی شرکت خود را زمانی راه اندازی کرد که شرکت سرمایه گذاری قبلی او مدیریت دارایی های کتکقویل در شرایط خوبی نبود؛ اما شکست در آن شرکت برای پل تورجی درس بزرگی شد برای راه اندازی شرکتی به مراتب بزرگ تر از کتکقویل؛ شرکت جدید او صندوق تورجی که از سال 2005 راه اندازی شده است تاکنون هرگز زیان نداشته ونمودار بازدهی آن همیشه رو به رشد بوده است؛ این شرکت حتی در سال 2008 که تمام بازارهای مالی و بانک های آمریکا با شرایط سخت و ورشکستگی رو به رو شدند 13 درصد رشد داشته است. گفته می شود که پل تورجی در ابتدا قصد حضور و سرمایه گذاری در حوزه نفت را داشته است ولی زمانی که با صندوق های سرمایه گذاری و تامین کالا رو به ر می شود به این حوزه ورود می کند و به مرور زمان تمرکز اصلی خود را روی این بخش می گذارد. پل تورجی می گوید:« به عبارت ساده، عملکرد اصلی روزانه شرکت در زمانی رخ می دهد که من بیشتری تمرکز را دارم و این انرژی را به تیم کاری می دهم تا بهترین گام ها را برای کار و سرمایه گذاری بردارند.» شرکت تامین سرمایه او « توله ببر» نام دارد.

مجله فوربز مانی معشوف را با ثروتی در حدود 1.3 میلیارد دلار به عنوان سومین ثروتمند ایرانی معرفی کرده است. مشعوف فعالیت های گسترده ای در امور خیریه دارد که بخش مهمی از آن در زمینه آموزش کودکان است.

3 مانی مشعوف و فروشگاه های زنجیره ای «بی بی»

مانی مشعوف به عنوان سومین ایرانی ثروتمند جهان و یکی از کارآفرینان بزرگ ایرانی شناخته می شود که ساکن آمریکا و صاحب مجموعه فروشگاه های زنجیره ای (bebe ) بی بی در سراسر آمریکاست، فروشگاه های لباس زنانه که از شهرت بسیار زیادی در آمریکا برخوردار است و بسیاری از هنرپیشگان و خواننده های آمریکایی از آن خرید می کنند.

مانی مشعوب متولد سال 1938 ( 1320) در تهران است، او در نوجوانی به آمریکا رفت و تحصیلات خود را در رشته علوم سیاسی در دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو در سال ۱۹۶۶ میلادی به پایان رساند ولی به دلیل علاقه به کارهای عملی در رشته تحصیلی اش مشغول کار نشد؛ او در ابتدا صاحب یک استیک فروشی بود ولی مدتی پس از آن به فکر راه اندازی فروشگاه لباس زنانه در سن فرانسیسکو افتاد. او در این فروشگاه دست به خلاقیتی زد که به نظر می رسد همین باعث شهرتش شد؛ در آن زمان انواع لباس های زنانه در سه سایز کوچک، متوسط و بزرگ عرضه می شد که خیلی وقت ها مشتریان را راضی نمی کرد و برای همین بود که مشعوف سایزهای جدید از لبس را به تولیدکنندگان سفارش داد و همین باعث رونق کسب و کارش شد. مانی مشعوب هم اکنون صاحب بیش از 312 فروشگاه پوشاک و انواع لباس و زیورآلات زنانه است؛ در فروشگاه های او انواع پوشاک زنانه با مارک بی بی، لباس های ورزشی با مارک بی بی و زیورآلاتی با همین مارک به فروش می رسد. در بین مجموعه فروشگاه های بی بی 215 فروشگاه با نام تجاری بی بی، 32 فروشگاه با نام تجاری بی بی 2، 64 فروشگاه با عنوان بی بی اسپرت و چند فروشگاه هم با برند بی بی اکسس سوریز فعالیت دارند. مانی معشوف نام تجاری بی بی را از روی جمله فلسفی « بودن یا نبودن» شکسپیر در نمایشنامه هلمت انتخاب کرده است:« to be or not to be»

مجله فوربز مانی معشوف را با ثروتی در حدود 1.3 میلیارد دلار به عنوان سومین ثروتمند ایرانی معرفی کرده است. مشعوف فعالیت های گسترده ای در امور خیریه دارد که بخش مهمی از آن در زمینه آموزش کودکان است. او معتقد است سرمایه به دست آمده را باید در امور بنیادین و متعال صرف کرد. او می گوید ارتقاء کیفیت آموزش کودکان مؤثرترین روش برای ارتقاء کیفیت زندگی است. او چند سال پیش مبلغ ۱۰ میلیون دلار را به عنوان کمک به دانشگاه ایالتی سان فرانسیسکو برای رشد و توسعه آموزش هدیه داد که به عنوان بزرگترین کمک مالی به این دانشگاه از زمان تاسیس محسوب می شود. مشعوف به دلیل فعالیت های کارآفرینانه و خیریه اش از سوی بنیادها و موسسه های معتبر جهانی و آمریکا مورد تقدیر قرار گرفته است که آخرین آن از طرف بنیاد Make-a-Wish در لس آنجلس بود.

 4 اسحاق لاریان و کارخانه عروسک سازی

تاکنون نام « ام. جی. ای» را شنیده اید؛ اگر فرزند کوچک در خانه داشته باشید و اهل خرید اسباب بازی و عروسک باشید حتما با این نام آشنایی کامل دارد؛ بزرگ ترین کارخانه اسباب بازی و عروسک در جهان که مالک و بنیانگذارش اسحاق لاریان است. او در سال 1332 ( 64 سال) در شهر کاشان به دنیا آمد و  17 ساله بود که به آمریکا مهاجرت کرد. او پس از فارغ‌التحصیلی از رشته مهندسی عمران، به صادرات کالاهای الکترونیکی مشغول شد ولی بعد در سال 2000 تصمیم به ساخت عروسک گرفت و واحد صنعتی در این زمینه راه اندازی کرد و با خلاقیت بالا عروسکی را طراحی کرد که « برتز» نام گرفت و خیلی زود مورد استقبال بازار و از سوی کودکان قرار گرفت تا جایی که به عنوان یکی از کارآفرینان سال در تولید محصولان مصرفی، انتخاب شد. لاریان دو مدل از عروسک های برتز را به نام های ایرانی کامران و یاسمین که فرزندانش هستند، نام گذاری کرد. البته تولید عروسک های برتز دردسرهایی هم در زندگی لاریان به وجود آورد که مهم ترین آن شکایت مدیران شرکت عروسک سازی باربی از او و ادعای کپی برداری از طرح های آن ها بود، موضوعی که در دادگاه مدیران شرکت باربی نتوانستند ثابت کنند و باعث شد تا رای به نفع برتز و اسحاق لاریان صادر شود. یکی از اعضای هیئت منصفه دادگاه به نام «نادین دون» 22 ساله بعد از پایان محاکمه گفت:«من فکر نمی کنم یک شرکت بزرگ با زورگویی بتواند دیگران را از میدان بیرون کند.» همچنین لاریان بعد از پایان دادگاه گفت:«این یک پیروزی برای همه مهاجرانی است که می خواهند دست به یک کار تازه بزنند و رای دادگاه به ما ثابت کرد که رویای آمریکایی واقعا وجود دارد.» پیروزی در دادگاه به اسحاق لاریان انرژی مضاعفی برای تمرکز کار بر عروسک سازی داد و همین موضوع بود که در نهایت به شکل گیری کارخانه « ام. جی. ای» منجر شد؛ بزرگ ترین کارخانه اسباب و عروسک سازی کنونی جهان که درآمد آن لاریان را به جمع میلیاردهای جهان اضافه کرد. چندی پیش خبری مبنی بر علاقه لاریان به راه اندازی شعبه ای از فروشگاه اسباب بازی ام. جی ای در مال سیتی سنتر اصفهان راه اندازی کند.

منتشر شده در سرویس:

کارخانه دار