فومن شیمی قدیمی ترین شرکت تولید مواد شیمیایی خصوصی در ایران چگونه راه اندازی شد؟

6 دهه تجربه کارآفرینی

کد: 13980301404150005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): 3 نکته در زندگی هست که هیچ وقت نباید فراموش کرد: اول عشق به زندگی و زن و خانواده است، دوم صداقت در کار و زندگی و سوم هم گذشت

6 دهه تجربه کارآفرینی
عباس موسوی رهپیما در آستانه 90 سالگی همچنان فعال است

هدف اصلی ام تبدیل شدن به یک تولیدکننده و اشتغالزایی بوده و الان از نقطه ای که درآن هستم رضایت کامل دارم

شاید تاحالا بارها تبلیغات حشره کش تار و مار را در صفحه های تلویزیون دیده باشید و یا روی بیلبردهای بزرگ شهری یا جلوی تعمیرگاه های ماشین آگهی های روغن ترمزها، ضدیخ ها و... کاسترول را دیده باشید، همه این محصولات تولیدات گروه صنعتی فومن شیمی است که حالا با بیش از 4 دهه فعالیت سهم مهمی از بازار داخلی دارد و سالانه بیش از 40 هزار تن محصول تولید می کند؛ شرکتی که عباس موسوی رهپیما راه اندازی کرد و حالا به یکی از افتخارات ملی تبدیل شده است، با او درباره راه اندازی مجموعه صنعتی فومن شیمی و سال های فعالیتش گفت و گو کرده ایم:

از تولد و و کودکیتان بگویید؟

متولد سال 1317 در شهر فومن هستم، پدرم فردی مذهبی از تجار پارچه و عضو شورای شهر بود.تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در همین شهر گذراندم و بعد برای ادامه تحصیل به تهران و مدرسه مروی آمدم و دیپلمم را در رشته فنی گرفتم؛ آن زمان سه رشته پزشکی، کشاورزی و فنی وجود داشت که من هم فنی خواندن.

در دوران کودکی و نوجوانی کار هم می کردید؟

بله برای پدر اهمیت بسیاری داشت که با کار تجارت و سختی های زندگی از کودکی آشنا شویم؛ زمان زیادی را در مغازه و دفتر کار پدر می گذراندم و کارهای مختلفی انجام می دادم و شاگردی می کردم و عملا از 14، 15 سالگی دیگر پارچه خرید و فروش می کردم و وارد تجارت شده بودم حتی برای خرید و فروش به تهران می آمدم.

گفتید دیپلم فنی خود را از مدرسه مروی ( خیابان ناصر خسرو تهران) گرفته اید، آیا بعد ادامه تحصیل دادید و به دانشگاه رفتید؟

بله، سال 1336 در کنکور ورود به دانشگاه شرکت کردم و به دلیل علاقه دوران جوانی به دکتر مصدق، جبهه ملی و ملی شدن نفت رشته شیمی نفت را انتخاب کردم و قبول شدم؛ آن زمان اسامی پذیرفته شدگان را روی برگه هایی می نوشتند و جلوی دانشگاه می زدند؛ ( باخنده) یادم هست وقتی اسمم را دیدم فوری سوار تاکسی شدم و رفتم به پدرم تلگرام زدم که من دانشگاه تهران در رشته شیمی نفت پذیرفته شده ام و انتهایش هم زدم مهندس عباس موسوی رهپیما؛ که پدرم سال ها آن را نگهداشته بود.

چه سالی دانشگاه تمام شد و از چه زمانی کار را به صورت جدی شروع کردید؟

سال 1341 درسم تمام شد، آن زمان آرزوی هرکسی به خصوص کسانی که نفت خوانده بودند این بود که در شرکت نفت مشغول کار شوند؛ از طریق یکی از آشنایان برایم کاری در شرکت نفت پیدا شده بود ولی علاقه ای به کار دولتی نداشتم و نرفتم و دوست داشتم کار آزاد انجام بدهم، همزمان پیشنهاد کارهایی هم از شرکت نفت پارس و بیسکویت گرجی داشتم و در نهایت من نفت پارس را انتخاب کردم. یک سال از فارغ التحصیلی ام گذشته بود، در سال 1342 کار در این شرکت را شروع کردم، به خاطر اینکه تک پسر بودم سربازی هم معاف شده بودم. حدود 6 ماه فکر کنم در نفت پارس کار کردم ولی بیرون آمدم تا کار خودم را شروع کنم.

چه ایده ای داشتید و دوست داشتید چه کاری انجام دهید؟

از دوران دانشجویی به تولید گیریس علاقه داشتم به همین دلیل به دنبال راه اندازی کارگاه تولید گریس رفتم و کارگاهی در خیابان دامپزشکی تهران زدم که زمین آن متعلق به یکی از آشنایان بود و از پدرم هم 5 هزار تومان پول گرفتم؛ کارگاه را تجهیز و روزانه 400 لیتر( دو بشکه در روز) گیریس با کیفیت خیلی خوب تولید می کردم و از طریق فروشگاهی در خیابان چراغ برق که دو برادر آن را اداره می کردند و آن ها را می شناختم، می فروختم که استقبال خیلی خوب بودو همین شد که این دو برادر پیشنهاد توسعه تولید و شراکت دادند و برای توسعه کار از بانک صنعت و معدن که دوستانم در آن مشغول کار بودند سال 1343، 600 هزار تومان وام گرفتیم و فعالیت ها را توسعه دادیم و این جوری بود که شرکت ایران گیریس را تاسیس کردیم، یادم هست هزمان با دولت امینی بود که ورود گیریس و روغن را به کشور ممنوع کرده بودند و همین موضوع هم توسعه کارمان را سرعت بیشتری بخشید تاجایی که نماینده شرکت کاسترول انگلیس به ما پیشنهاد همکاری دادند تا برایشان محصول تولید کنیم، فکر کنم آن زمان تا 2 هزارلیتر تولید داشتیم و هر روز هم کارمان گسترش پیدا می کرد و من هم به فکر تولید محصولات جدید مانند ضد یخ افتاده بودمکه اصلا در کشور تولید نمی شد و همیش وارداتی بود، البته در این بین با مشکلی هم مواجه شدیم.

چه مشکلی؟

سال 44، 45 بود و برای توسعه باید فضای جدیدی را راه اندازی می کردیم ولی مشکل این بود که می گفتند باید از داخل شهر تهران بیرون برویم و حداقل 120 کیلومتر با شهر فاصله داشته باشیم، برای همین تصمیم گرفتم به منطقه خودم بروم و آن جا واحد تولید جدیدی را راه اندازی کنم. می دانید تا پیش از آن مواد اولیه را از آلمان و کشورهای دیگر از طریق جنوب و بندرعباس وارد می کردند و من به این فکر می کردم که می توانیم این کار را از طریق روسیه انجام دهیم با کشتی که نزدیک تر هم هست و در نهایت هم توانستیم کارخانه فومن شیمی را در شهرک صنعتی رشت راه اندازی کرده و کار را کلید بزنیم و طولی نکشید که ضد یخ و روغن ترمز تولید کردیم، آن زمان همه ضد یخ ها و روغن ترمز ها از خارج وارد می شدند ولی محصولات ما خیلی زود جای خودش را در بازار باز کرد و فروش ما به نقطه ای رسید که دیگر عملا روغن ترمز و ضد یخ وارد نشد و تولیدات شرکت ما کل کشور را گرفته بود و یک قوطی خارجی هم وارد نمی شد و این افتخار بزرگی بود زیرا ما با شرکت هایی همچون لاکینز انگلستان و آت آلمان رقابت می کردیم. می دانید اعتقادم در کار این است که اگر محصول با کیفیت تولید کنید جای خود را حتما دربازار باز خواهد کرد و البته اخلاق مداری را هیچگاه نباید فراموش کنید.

شما کار را با چندنفر شروع کردید و الان در مجموعه چندنفر اشتغال دارند؟

کار را در کارگاه تولید گیریس خیلی محدود شروع کردم و کم کم که گسترش یافت اشتغالزایی ما در ایران گیریس به 300 نفر رسید؛ در فومن شیمی هم ما کار را با 30- 40 شروع کردیم و حالا در کل مجموعه بیش از 1500 نفر اشتغال دارند.

بعد از پیروزی انقلاب چه طرح های توسعه ای در کار کارخانه فومن شیمی دنبال کردید؟

بعد از انقلاب و در بهبوه جنگ کار را در کارخانه فومن شیمی گسترش دادیم، تولید روغن ترمز و ضد یخ و محصولات دیگر را افزایش دادیم ولی تحول اصلی در این دوره ورود به تولید محصولات خانگی و آرایش و بهداشتی بود، 4،5 سالی از انقلاب گذشته بود که ما رسما این کار را شروع کردیم و نخستین محصولمان در این حوزه حشره کش تار و مار بود، تا پیش از آن فقط حشره کش امشی در کشور تولید می شد که تلمبه ای بود و برخی از برندها هم وارد می شدند. البته برای تولید سختی هایی وجود داشت که ما همه را پشت سر گذاشتیم و بزرگ ترین آن نبود قوطی، چاپ، کارتن و تجهیزات این گونه بود که برای تولید آن ها هم خودمان دست به کار شدیم و واحدهای مستقلی راه اندازی کردیم.

در زمینه محصولات خانگی و به جز حشره کش چه محصولاتی را تولید می کنید؟

ما انواع اسپری های موی سر و بدن را با برند کاسپین داریم و ژل های سر، اصلاح ریش و کالاهای دیگر را در مجموعه تولید می کنیم.

درحال حاضر گروه صنعتی فومن شیمی از چند شرکت تشکیل شده است؟

گروه صنعتی فومن شیمی در حال حاضر از 14 شرکت تولیدی تشکیل شده است و دو شرکت پخش نیز در این مجموعه فعالیت می کنند که توزیع محصولات شرکت که 42 نوع کالاست را در سراسر کشور برعهده دارند.

سالانه چقدر محصول در گروه صنعتی شما تولید می شود؟

هم اکنون گروه صنعتی ما سالانه 40 هزار تن محصول تولید می کند که البته بخش از آن به کشورهای دیگر صادر می شود.

معمولا تاریکی می روم و تاریکی هم برمی گردم (با خنده) و سال های بسیاری ایست که این شکلی کار می کنم و الان هم که حدود 77 سال سن دارم تفاوتی نکرده است

آیا در سال های گذشته تولید محصول جدیدی را در مجموعه شروع نکرده اید؟

ببینید من از زمان شروع کار در مجموعه فومن شیمی همیشه توسعه کار، تولید محصولات جدید و افزایش تولید را در دستور داشته ام؛ همچنین به عنوان مهم ترین کاری که در سال های گذشته در مجموعه ما انجام شده است راه اندازی یک پالایشگاه برای تولید قیر بوده ، کارمان را در این زمینه از 5 سال پیش شروع کردیم و الان روزانه حداقل 1500 تن و سالانه 500 هزار تن قیر صادر می کنیم، نام این مجموعه فومن شیمی گستر است که در جوار پالایشگاه شهید رجایی جای گرفته و بعد تولیدات با لوله به بندر منتقل می شود و از آن جا با کشتی های مخزن دار صادرات صورت می گیرد.

روزانه معمولا چقدر کار می کنید؟ و اهل ورزش و تفریح هم هستید؟

معمولا تاریکی می روم و تاریکی هم برمی گردم (با خنده) و سال های بسیاری ایست که این شکلی کار می کنم و الان هم که حدود 77 سال سن دارم تفاوتی نکرده است، البته باید بگویم که درحال حاضر فرزندانم که تحصیلات عالی از بهترین دانشگاه های انگلستان را دارند بر کارها سوار هستند و نیازی به حضورم نیست ولی خوب من عاشق کار و تولید هستم.

شعار اصلی شما در طول چندین دهه کار و تولید و زندگی چه بوده است؟

معتقدم هیچ وقت برای آن کسی که می توانستی بشوی دیر نیست.

هدف شما در زندگی چه بوده است و آیا به آن رسیده اید؟

خدا رو شکر هدف اصلی ام تبدیل شدن به یک تولیدکننده و اشتغالزایی بوده و الان از نقطه ای که درآن هستم رضایت کامل دارم؛ ببینید 3 نکته در زندگی هست که هیچ وقت نباید فراموش کرد: اول عشق به زندگی و زن و خانواده است، دوم صداقت در کار و زندگی و سوم هم گذشت؛ اگر این ها در زندگی باشد همه چیز خوب خواهد بود.

6 دهه تجربه کارآفرینی