سهامدار یک بانک از خودش 1400 میلیارد تومان وام گرفت

رونمایی از بدهکار جدید 3 هزار میلیاردی

کد: 13980231404110005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): آقای«....» تنها در حوزه ارزی 136 میلیون یورو بدهی معوق دارد

رونمایی از بدهکار جدید 3 هزار میلیاردی
متن گزارش روزنامه سازندگی را در زیر بخوانید

این مجموعه سال گذشته به زیان 1300 میلیارد تومانی مواجه شده است. این بانک تنها در یک ماه بیش از 700 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. تنها طی یک ماهه گذشته 244 میلیارد تومان سپرده از این بانک خارج شده است.

بهراد مهرجو

هنوز یکسال از اعدام باقری درمنی بدهکار بانکی، شش ماه از دستگیری قربانعلی فرخ زادرین خریدار ماشین سازی تبریز و متهم دریافت یک میلیارد دلار ارز 4200 تومانی، چند هفته از برگزاری دادگاه هدایتی، چند روز از برگزاری جلسات دادگاه متهمان بانک سرمایه نگذشته که بازهم پای یک پرونده بانکی به محافل خبری باز شده است. براین اساس سهامدار اصلی یکی از بانک های خصوصی کشور با استفاده از انواع ابزارهای خود اقدام به پرداخت وام به خودش کرده است.

ماجرا چیست؟

براساس اطلاعاتی که سازندگی از منابع آگاه و همچنین بررسی اطلاعات مالی یک بانک خصوصی بدست آورده، سهامدار اصلی این بانک خصوصی 3 هزار میلیارد تومان به نظام بانکی بدهی دارد. مجموعه شرکتهای او همچنین 136 میلیون یورو بدهی به نظام بانکی کشور دارند. بررسی ها نشان می دهد طی ماههای گذشته چند مجموعه شبه دولتی تلاش کرده اند تا با خرید بخشی از سهام این بانک مانع از بروز بحران گسترده در سطح نظام مالی کشور شوند ولی بررسی صورت های مالی این بانک خصوصی تایید می کند سهامدار اصلی این بانک، 1400 میلیارد تومان از مجموعه خودش وام گرفته است. سهامدار اصلی این بانک بیش از 60 شرکت در اختیار دارد. همچنین او موفق شده تعداد قابل توجهی شرکت اقماری با حضور کارمندان خود راه اندازی کند. اوج گیری مجموعه های وابسته به او مربوط به سال 64 می شود. در ابتدای دهه 60 مجموعه های تحت هدایت او دچار بحران مالی شده بودند. پیش از این مجموعه او در یکی از پروژه های مهم «خلع ید» شده بود ولی مدتی بعد از طریق حضور در بازار سرمایه همچنین تجارت با پاکستان به وضعیت خود سامان داد. در میانه دهه هشتاد مجموعه ساختمانی او در امریکای جنوبی وارد پروژه های ساختمانی شد. در این دوره زمانی سایت های خبری داخلی از ارتباط ویژه ای اطلاع دادند که میان این مجموعه و دولت وقت رقم خورده بود. سایت های زرد خبری از او به عنوان یکی از هشت ثروتمند ایران یاد می کنند. اما بحران های اخیر اطراف او زمانی اوج گرفت که صورتهای مالی بانک مورد بررسی قرار گرفت. این صورتها نشان می دهند این مجموعه سال گذشته به زیان 1300 میلیارد تومانی مواجه شده است. این بانک تنها در یک ماه بیش از 700 میلیارد تومان تسهیلات پرداخت کرده است. تنها طی یک ماهه گذشته 244 میلیارد تومان سپرده از این بانک خارج شده است. این بانک دوره زمانی یکساله نزدیک به 4 هزار میلیارد تومان سود به سپرده گذاران خود پرداخت کرده بود. در صورت تداوم بحران مالی در این بانک، موجی از تحولات مالی در اقتصاد ایران و بازار سرمایه رقم می خورد.

افشاگری از سال 97 به 98

بانک ها طی سه سال گذشته منظومه ای پیچیده از روابط را ایجاد کرده اند. برخی بررسی ها نشان می دهد یکی از معروف ترین بانک های خصوصی از 130 هزار میلیارد تومان منابع خود برای سرمایه گذاری در پروژه های ساختمانی استفاده کرده است. سهامدار اصلی این بانک بیش از 10 درصد سهام مالکیتی را به کارمندان دفتری خودش ( راننده و...) واگذار کرده است. همزمان یکی دیگر از بانکهای بخش مهمی از منابع خود را در پروژه هایی سرمایه گذاری کرده که امکان بازگشت مالی برای آنها از دست رفته است. بانک دیگری ادامه حیاتش به یک مجموعه پتروشیمی گره خورده است. وضعیت بانک ها طی چند سال اخیر به یکی از بحران های بزرگ نظام مالی ایران تبدیل شده است. پرونده بدهکار 3 هزار میلیارد تومانی سال گذشته نیز در دستور کار بررسی قرار گرفت و وزارت امور اقتصادی و دارایی و رئیس وقت بانک مرکزی مکاتبات برای برخورد با این بدهکار بانکی را آغاز کرده بودند. همزمانی موضوع این پرونده و بحران دلار و همچین فشار برخی طیف های سیاسی و بخصوص تعدادی از نمایندگان مجلس موجب شد تا دولت روند پیگیری این پرونده را با تاخیر مواجه سازد. با این حال گفته می شود طی هفته های گذشته بازهم موضوع برخورد با او مطرح شده است. بدهکار بانکی یکی از مخالفان جدی رئیس قبلی بانک مرکزی به شمار می‌آمد.

سرنوشت بدهکار 3 هزار میلیاردی چه می شود؟

طی چند ماهه اخیر رایزی نهای بسیاری با بانک مرکزی در مورد پرونده بدهکاران بانکی و بخصوص بدهکار 3 هزار میلیاردی انجام شده است. بانک مرکزی تاکنون به صورت رسمی در مورد این موضوعات اظهارنظری نکرده است ولی برخی خبرها نشان می دهد که پس از بحران ارزی یکسال گذشته، موج اخلال بانکها در نظام اقتصادی کشور، عدم پیگیری دستور رئیس جمهور برای برخورد با بانکهای متخلف، معطلی مصوبه فروش اموال مازاد بانکها و افشای رازهای جدید در مورد فعالیت های زیرزمینی برخی از سهامداران عمده بانکها دوره جدیدی از برخورد با این گروه آغاز می شود. پیش از این دولت در تلاش بود تا موج ادغام بانکها را آغاز کند. سرنوشت موسسات مالی و اعتباری نشان داده که خطر جدیدی اقتصاد ایران را تهدید می کند. برخی تحلیلگران بدبین اقتصادی معتقدند که بزودی آوار بانکها روی سر اقتصاد ایران خراب می شود. سه سال قبل در جلسات اتاق بازرگانی به دولت در مورد وضعیت آشفته نظام بانکی هشدارهای جدی داده شده بود

آخرین بررسی ها نشان می دهد بانک ها بیش از 400 هزار میلیارد تومان اموال مازاد در اختیار دارند که حداقل 120 هزار میلیارد تومان از این دارایی ها در بخش مسکن قرار دارد. «خرید سهام و مشارکت در سرمایه یک یا چند شرکت یا خرید اوراق بهادار داخلی یا خارجی به حساب خود، به میزانی بیش از آنچه بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به موجب دستورها یا آیین‌نامه‌های خاص تعیین خواهد کرد.» این بند سوم از ماده 34 قانون پولی و بانکی کشور در سال 1351، یکی از اصلی‌ترین مفرهای قانونی بود که از گریزگاه آن بانک‌ها توانستند به بنگاه‌داری روی آورند. با وجود الزمان قانونی تنها 10 بانک مجموعه دارایی های خود را اعلام کرده اند. اطلاعاتی که سه سال قبل منتشر شد تایید می کرد بانک ملی با 54 شرکت (مجموع شرکت‌های تحت مدیریت و تحت پوشش)، پاسارگاد با 49 شرکت، سپه با 32 شرکت، بانک شهر با 23 شرکت، بانک مسکن با 20 شرکت، اقتصاد نوین با 19 شرکت، پارسیان با 17 شرکت، ملت با 16 شرکت، تجارت و بانک دی هرکدام با 15 شرکت، 10 بانک دارای بیشترین بنگاه هستند. مسکن و مستغلات، فرآوری معدنی، کارگزاری، بیمه، صرافی، لیزینگ، سیمان و فولاد ازجمله بخش‌های جذاب برای سرمایه‌گذاری بانک‌هاست.از مجموع 325 شرکت، 54 شرکت وابسته به بانک‌ها در زمینه ساخت‌وساز و مستغلات و یک شرکت در زمینه مشاوره املاک فعال هستند. مدیران بانکها در مقابل فروش اموال مقاومت می کنند. همزمان در بانکهای خصوصی ترکیبی از هیات مدیره ها حاکم شده اند که هر کدام به روش های مختلف به سهامدار اصلی وابسته اند. بررسی های سازندگی نشان می دهد سهامدار اصلی یکی از بانک های خصوصی بیش از 150 شرکت اقماری تاسیس کرده است.

 

منتشر شده در سرویس:

گزارش تحقیقی