روسینگ‌ها، مالکان یکی از معروف‌ترین شرکت‌های بسته‌بندی در دنیا

جعبه‌های طلایی

کد: 13980217393890005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): خانواده بزرگ روسینگ را دهه‌ها است که همه با نام «تترا پک» می‌شناسند، یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بسته‌بندی مواد غذایی در دنیا.

جعبه‌های طلایی
جعبه‌های طلایی

کریستِن روسینگ: دختر بزرگ گد در سال 1952 به دنیا آمد. او با اینکه در کودکی به پدربزرگش روبن بسیار نزدیک بود، در سال 1977 سوئد را ترک کرد تا در یکی از بزرگ‌ترین مراکز پرورش اسب مسابقه دنیا در ایرلند مشغول به کار شود

زهرا چوپانکاره 

روبن نقطه آغاز همه چیز بود، جد بزرگ خانواده‌ای که امروز چهار نفرشان توانسته‌اند خودشان را در میان فهرست میلیاردهای دنیا جا بدهند. او در آخرین سال‌های قرن نوزدهم به دنیا آمد، در سال 1895 در شهری کوچک در سوئد که پیشه بسیاری از اهالی‌اش ماهی‌گیری بود. اما پدرش، آگوست کسب و کار خودش را داشت، نقاش بود و کاروبارش کوچک اما موفق بود. روبن در سال 1918 از دانشکده اقتصاد استکهلم فارغ‌التحصیل شد و بعد به استخدام شرکت اس‌ای‌تی درآمد؛ یک شرکت شناخته‌شده در حوزه نشر. سال 1919 بود که توانست یک بورس تحصیلی از دانشگاه کلمبیا در نیویورک کسب کند و برای ادامه تحصیل به امریکا برود و فوق لیسانس کارشناسی ارشدش را از این دانشگاه بگیرد. یک سال بعد به کشورش بازگشت و همچنان به کارش در همان شرکت قبلی ادامه داد، اول به عنوان دستیار مدیر و بعد به عنوان مدیر شرکت. او طی این مدت رابطه نزدیکی با یکی از صاحبان صنایع سوئد به نام اریک آکرلوند برقرار کرد و در سال 1929 اس‌ال‌تی را ترک کرد تا با آکرلوند یک شرکت بسته‌بندی در شهر مالموی سوئد راه بیندازد؛ شرکت آکرلوند و روسینگ. شرکتی که این دو نفر تاسیس کردند اولین شرکت حوزه بسته‌بندی در منطقه اسکاندیناوی بود و خیلی زود تبدیل به شرکتی مهم در حوزه بسته‌بندی مواد غذایی خشک شد. اما شرکت در طول سالیان بعد با مشکلات مالی فراوانی روبه‌رو شد و برای همین شریک روسینگ سهمش را به او فروخت و روبن تبدیل به تنها صاحب شرکت بسته‌بندی شد. در آن زمان مواد غذایی مانند شیر و آب‌میوه در شیشه‌های سنگین نگهداری می‌شدند و روبن تصمیم گرفت تا برای حل این مشکل از تکنولوژی جدید برای ارائه بسته‌بندی‌های سبک استفاده کند. هزینه زیادی صرف این کار کرد و نتیجه تولید کارتن‌هایی با پوشش پلاستیکی شد و در سال 1944 به ثبت رسید. بسته‌بندی‌هایی هرمی‌شکل که سرانجام در دهه 50 توانست آنها را به یک شرکت محلی تولید لبنیات بفروشد. سال 51 نام تترا پک با الهام از شکل بسته‌بندی شکل گرفت (تترا هدرونز، شکلی هندسی است، یک چندوجهی که از چهار پهلوی مثلثی‌شکل تشکیل شده باشد). این محصول تازه خیلی زود جا نیفتاد و روبن در دهه 50 تلاش بسیاری برای توسعه کار کرد اما کارش نتیجه داد و توانست بازار خودش را در سوئد پیدا کند و وقتی که بسته‌بندی تازه در بازار دیده شد کار به سرعت رشد پیدا کرد و دامنه محصولات تا اواخر همان دهه به آلمان، فرانسه و ایتالیا رسید. حالا دیگر محصولات تترا پک با بسته‌بندی‌های شیر شناخته می‌شدند، بسته‌بندی‌های سبکی که جای شیشه‌های قدیمی شیر را می‌گرفتند. اما موفقیت اصلی شرکت در سال 1963 رقم خورد، زمانی که بسته‌بندی‌های مکعبی‌شکل ضدباکتری روانه بازار شد. دهه 60 و 70 کار اصلی تترا پک توسعه بازارش در سراسر جهان بود. پس از 30 سال کار و سرمایه‌گذاری روبن موفق شد تترا پک را تبدیل به یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه بسته‌بندی مواد غذایی کند. سال 81 دفتر مرکزی این شرکت از لوند، به شهر لوزان در سوئیس منتقل شد اما دفتر تحقیق و توسعه شرکت در همان خانه اصلی‌اش باقی ماند. روبن در سال 1983 درگذشت، در سالی که او از دنیا رفت مرکز آموزش کارکنان تترا پک در شهر لوند سوئد افتتاح شد و هر سال 600 کارآموز را تعلیم داد، در همان سال میزان فروش محصولات تترا پک به 33 میلیارد جعبه در سال رسیده بود.

پسر دوم

روبن سه پسر داشت؛ گد، هانس و سیون. از میان سه پسر او پسر دومش هانس حالا در میان سایر راسینگ‌ها رتبه بالاتری در فهرست بلومبرگ دارد. او در سال 1926 در سوئد به دنیا آمد، یعنی وقتی که 30 ساله بود پدرش شرکت تترا پک را تاسیس کرد. هانس در دانشگاه لوند تحصیل کرد و زبان‌شناسی، زبان روسی و اقتصاد آموخت. او به همراه برادر بزرگ‌ترش، گد پس از موفقیت تترا پک به این شرکت پیوست و مدیریت اجرایی آن را بر عهده گرفت و در سال 1959 که پدرش مشغول قلمروگشایی در سطح بین‌المللی بود کمک کرد تا بازار تترا پک در روسیه پا بگیرد. هانس در سال 91 سهم عمده‌ای در خرید شرکت آلفا لاوال و افزودن آن به تترا پک داشت، یک شرکت معتبر سوئدی، تولیدکننده تجهیزات صنعتی و کشاورزی و دستگاه­های جداکننده شیر و خامه که در حوزه خودش جزو شرکت‌های برتر دنیا بود و برای همین این خرید موفقیت بسیار بزرگی محسوب می‌شد، بزرگ‌ترین خریدی که تا آن زمان در سوئد انجام شده بود. از آنجایی که این ادغام به تترا پک اجازه می‌داد خدمات کامل‌تری به مشتریانش ارائه کند موفقیت این شرکت بیشتر شد. بخش تولید محصولات مایع این شرکت به صورت کلی در تترا پک جذب شد و بخش تولید ماشین‌آلات آن به صورت مجزا اداره می‌شد. هانس در سال 1993 از سمت مدیریتی خودش کناره‌گیری کرد، زمانی که او از کار کنار رفت، تترا پک به خاطر ادغام با شکرت لاوال نام جدیدی گرفته بود: تترا لاوال. دو سال بعد هانس 50 درصدی را که در شرکت سهم داشت به قیمت 7 میلیارد دلار به برادرش گد فروخت. او حالا صاحب یک هلدینگ بسته‌بندی دیگر با نام ایکولین در سوئد است که در سال 2015 معادل 80.9 میلیون دلار درآمد داشت. از میان سه پسر، سیون گمنام‌تر از همه است، او هرگز علاقه‌ای به تجارت خانوادگی‌شان نداشت، تنها سهمش را از ثروت خانوادگی در اختیار داشت و بیشتر سرش به کتاب‌هایش گرم بود. او در سال 2003 درگذشت.

پسر اول و فرزندانش

گد روسینگ بزرگ‌ترین فرزند روبن بود که در سال 1922 به دنیا آمد و وارث نیمی از شرکت تترا پک بود و بعدها که برادرش نیم دیگر سهم شرکت را به او فروخت تبدیل به تنها مالک شرکت پدرش شد. گد بیرون از دنیای تجارت هم چهره شناخته‌شده‌ای بود، عاشق باستان‌شناسی بود و دکترایش را در همین رشته گرفت و جدا از کارش به عنوان معاون مدیرعامل تترا پک، مدرس تمام‌وقت موسسه باستان‌شناسی در دانشگاه لوند بود و نویسنده چندین کتاب در همین حوزه. گد در سال 2000 و در سن 78 سالگی درگذشت و پس از او سه فرزندش با ثروتی که از پدر به ارث برده بودند توانستند در فهرست میلیاردرهای جهان به عمویشان، هانس ملحق شوند. در سال 2001 تترا لاوال شرکت فرانسوی سیدل، فعال در حوزه تولید بسته‌بندی‌های پلاستیکی، را هم خرید و گسترده‌تر از قبل شد. حالا گروه تترا لاوال زیر نظر هلدینگ تترا لاوال اینترنشنال اداره می‌شود و سه فرزند گد بیشترین سود را از شرکت می‌برند.

کریستِن روسینگ: دختر بزرگ گد در سال 1952 به دنیا آمد. او با اینکه در کودکی به پدربزرگش روبن بسیار نزدیک بود، در سال 1977 سوئد را ترک کرد تا در یکی از بزرگ‌ترین مراکز پرورش اسب مسابقه دنیا در ایرلند مشغول به کار شود. در سال 80 به نیومارکت در انگلستان رفت و مزرعه پرورش اسب خودش را دایر کرد که همچنان توسط او اداره می‌شود. کریستن در تمام زندگی‌اش خودش را با اسب‌ها مشغول کرده و هیچ‌وقت در کسب‌وکار پدری شرکت نکرده است. نام او به عنوان یکی از اعضای غیراجرایی شرکت تترا لاوال آمده است.

فین روسینگ: دومین فرزند گد و یکی از دو پسر او در سال 1955 به دنیا آمد. او دقیقا همان مسیری را رفت که پدرش طی کرده بود؛ از دانشگاه لوند مدرک حقوق گرفت و سال بعد تحصیلات تکمیلی‌اش را در فراسه و در رشته ام‌بی‌ای دنبال کرد. او از سال 1985 تا 1989 در هیئت مدیره تترا پک فعالیت داشت اما از آن زمان به بعد مانند خواهرش به عنوان عضو غیراجرایی شرکت شناخته می‌شود. او از اعضای هیئت مدیره بخش تولیدات صنعتی و مهندسی شرکت آلفا لاوال است و یک شرکت سرمایه­گذاری سوئیسی.

یورن روسینگ: آخرین فرزند گد در سال 1960 به دنیا آمد و مانند پدر و برادرش از دانشگاه لوند فارغ‌التحصیل شد. او هم مانند خواهرش از سال 1991 عضو غیراجرایی هیئت مدیره تترا پک است و البته ریاست بخش خرید و ادغام‌های این شرکت را در اختیار دارد. او همچنین عضو هیئت مدیره شرکت اوکادو است، یک شرکت انگلیسی فروش آنلاین خواروبار. او 11 درصد سهام این شرکت را در اختیار دارد و ساکن لندن است.

منتشر شده در سرویس:

کارخانه دار