با کارخانه آنلاین به یکی از بزرگترین کارخانه های تولید دارو قدم بگذارید

جهان اسرار آمیز نوش دارو

کد: 13980215393810005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): سیناژن گروهی دارویی با 8 زیرمجموعه است که 5 بخش مهم آن در شهرک سیمین‌دشت قرار گرفته (به جز یک واحد در حال ساخت که خود 16 هزار متر مربع فضا دارد) و فضای کاری آن هم‌اکنون 15 هزار متر مربع است

جهان اسرار آمیز نوش دارو
جهان اسرار آمیز نوش دارو
جهان اسرار آمیز نوش دارو
جهان اسرار آمیز نوش دارو

آیا افزایش تحریم‌ها روی تولیدات سیناژن اثر خواهد گذاشت؟ حامدی‌فر: تشدید تحریم‌ها و رشد قیمت ارزهای خارجی روی شرکت سیناژن نمی توان گفت اثر نمی‌گذارد ولی تولید را تحت تاثیر قرار نمی‌دهد و محدود نمی‌کند زیرا در تولید داروی بیوتکنولوژی 85 درصد حرف اصلی را مواد اولیه پروتئینی می‌زند که همگی بومی است.

نویسنده: ولی خلیلی

اگر می‌خواهید از شرایط کاری یک واحد صنعتی، کارخانه و... سر دربیاورید و فضایش را بسنجید بهترین زمان و محل برای این کار ساعت سرو غذا در ناهارخوری است؛ شاید این جمله در ذهنتان جدی نباشد ولی اگر تجربه مراجعه به تعداد زیادی از کارخانه‌ها و واحدهای صنعتی از مجموعه‌های بزرگ سیمان و قطعه‌سازی تا کارخانه‌های کوچک را داشته باشید حتما به این موضوع ایمان می‌آورید. در ناهار‌خوری یک واحد صنعتی اگرچه که هیچ‌چیزی تولید نمی‌شود ولی آینه‌ای تمام‌قد از شرایط کاری، اصول مدیریتی و وضعیت نیروی انسانی آن مجموعه به نمایش گذاشته می‌شود. «سلفی با محیطی خشک و سرد»، «فضایی با دیوارهای کرم‌رنگ و طوسی که کف آن را موزائیک‌های قدیمیِ نقطه، نقطه‌ای پوشانده است»، «ناهارخوری با میزهای دور از هم و نیروی انسانی که جزیره، جزیره نشسته‌اند»، «رستورانی با ساختار مدرن، میزهای راحت و کارکنانی که در کنار هم با شور و هیجان مشغول خوردن غذا هستند» و... هرکدام بیانگر تصویری خاص از فضای کاری است که وارد آن شده‌اید. اگر شما قبل از بازدید از هر واحد صنعتی در زمان ناهار سری به سلف یا همان غذاخوری بزنید، حال و هوای آن واحد را به خوبی متوجه خواهید شد و حتی متوجه می‌شوید که با مجموعه صنعتی مهمی روبه‌رو هستید یا اینکه به یک واحد کوچک قدم گذاشته‌اید، برای شما حتما مشخص خواهد شد که در این واحد صنعتی تولید هست و یا اینکه «کارگران تنها سر کار هستند» و... .

در حال حاضر حدود 3 هزار نفر در گروه دارویی سیناژن فعالیت می‌کنند که میانگین سنی آنها 33 سال است. در این مجموعه 33 درصد افراد دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری هستند

ساعت حدود یک بعدازظهر در کارخانه سیناژن است و از هر در و فضایی تعدادی کارمند زن و مرد که بیشترشان هم جوان هستند بیرون می‌آیند و همگی به سمت ساختمان غذاخوری حرکت می‌کنند. سالن غذاخوری محیط پرشور و نشاطی دارد و کارشناسان جوان مجموعه پشت میزهای راحت آن نشسته‌اند و هم‌زمان با گپ و گفت دوستانه مشغول غذا خوردن هستند. سالن غذاخوری با اصول خاص و درست شبیه سلف‌های مدرن شرکت‌های خارجی ساخته شده و وقتی وارد محیط می‌‌‌‌‌‌‌‌شوید اصلا تصور نمی‌کنید که در کارخانه‌ای در نزدیکی منطقه فردیس کرج و شهریار هستید؛ حس و حالی که با ورود به این محیط درک می‌کنید این است که با مجموعه‌ای به‌روز و در سطح بین‌المللی رو‌به‌رو هستید و از همه مهم‌تر اینکه فضایی دوستانه و یکپارچه دارد و شما اینجا با یک تیم طرف هستید. تیمی یکپارچه که روی تولید انواع داروهای بیوتکنولوژی که برای درمان بیماران کلیوی، انواع سرطان‌ها، هموفیلی، مشکلات پوستی شدید، پوکی استخوان، ام‌اس و... استفاده می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند، در گروه صنعتی سیناژن کار می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند. گروهی دارویی با 8 زیرمجموعه که 5 بخش مهم آن در شهرک سیمین‌دشت قرار گرفته (به جز یک واحد در حال ساخت که خود 16 هزار متر مربع فضا دارد) و فضای کاری آن هم‌اکنون 15 هزار متر مربع است.

تصویری برای لمس بیماری

برای حضور در محیط جدید و تحت تاثیر قرار دادن افراد بهترین کار کندن و جدا کردن آنها از روزمرگی‌هاست؛ باید کاری کرد که فرد برای دقایقی هم که شده زندگی روزانه‌اش را فراموش و به خوبی لمس کند که وارد فضایی تازه شده است؛ اتفاقی که در کارخانه داروسازی سیناژن و هنگام بازدید از مجموعه به بهترین شکل رخ می‌دهد؛ بازدید از خط تولید این مجموعه با ورود به تونلی از کهکشان مبارزه با بیماری‌ها شروع می‌‌‌‌‌‌‌‌شود. درِ ورودی به خط تولید کارخانه باز می‌شود و شما وارد فضای تاریکی می‌شوید که مانند تونل ساخته شده است و ناگهان فیلمی سه‌بعدی شما را میخکوب می‌کند. فیلمی که در ابتدا شبیه فیلم‌های چندبعدی است و تصور می‌کنید که درباره کهکشان و عظمت زندگی ساخته شده است ولی لحظاتی نمی‌گذرد که متوجه می‌شوید داستان مبارزه با بیماری است و شما تماشاچی‌ای هستید که وارد بدن انسانی می‌شوید که از بیماری رنج می‌برد و بعد، از نزدیک شاهد مبارزه با بیماری خواهید بود. در اصل شما با تماشای این فیلم چندبعدی به صورت کوتاه با عملکرد شرکت سیناژن و داروهایی که برای درمان بیماری‌‌های صعب‌العلاج، سرطان، ام‌اس و... تولید می‌کنند و اهمیت اقداماتشان آشنا می‌‌‌‌‌‌‌‌شوید و این می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند بهترین شروع برای ورود به این مجموعه صنعتی باشد.

در مجموعه سیناژن شما با یک خط تولید یا همان اتاق تمیز روبه‌رو نیستید بلکه این مجموعه دارای چندین خط تولید داروهای مختلف و 5 هزار و 800 متر مربع فضای اتاق‌های تمیز است و در کنار آنها هم بخش‌های تخصصی متعددی مانند کنترل کیفیت و... وجود دارند.

کارشناسانی پنهان در لباس مخصوص

خط تولید دارو با همه خطوط کارخانه‌های صنعتی کاملا متفاوت است، اینجا حرف اول را برعکس محیط‌های معمول صنعتی پاکیزگی می‌زند و سکوت عجیبی در خط حکم‌فرما است و صدای چندانی از دستگاه‌ها شنیده نمی‌شود. علاوه بر اینها باید همه‌چیز را از پشت شیشه‌های سالن‌هایی ببینید که به اتاق‌های تمیز مشهورند و شما به دلیل حساسیت‌های بالای کار تولید تنها اجازه دارید در راهروها و از مقابل اتاق‌های شیشه‌ای حرکت کنید و تماشاچی تجهیزات و کارشناسانی باشید که مشغول کار هستند. سالن تولید دارو که قلب کارخانه داروسازی است در اصلاح پزشکی و داروسازی clean room (اتاق تمیز) خوانده می‌شود. فضایی که در طراحی و ساخت آن بسته به نوع دارو (آمپول، قرص، کپسول و...) شرایط هوا، فشار، دما وحتی تعداد افرادی که اجازه ورود به آن را دارند متفاوت است و استانداردهایش باید همیشه رعایت شود تا دارویی با کیفیت بالا تولید شود. در واقع بیشترین هزینه نیز در راه‌اندازی یک کارخانه داروسازی در این بخش صرف می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شود، بخشی که استاندارد بودن آن برای گرفتن تمامی مدارک معتبر برای داروی تولیدشده از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.

برای ورود به همین سالن‌ها باید راه و رسم خاصی را رعایت کنید و همه‌چیز از لباس‌ها، کلاه‌ها، کف‌پوش، کفش و ماسک‌هایی که به صورت می‌‌‌‌‌‌‌‌زنید شروع می‌شود. ورود بدون این پوشش به تمامی خطوط تولیدی دارو ممنوع است و پیش از ورود باید دستانتان را با مایعی ضدعفونی کنید. البته این شرایط برای کسانی که در خطوط تولید دارو کار می‌کنند، چندین برابر سخت‌تر است و شما از پشت شیشه‌ها و در داخل اتاق‌های تولید محتوای دارو این را به خوبی متوجه می‌شوید، زیرا افرادی را می‌بینید که لباس‌های بسیار وی‍ژه‌ای به تن کرده‌اند و تمام بدنشان با لباس‌های خاصی پوشانده شده و تمام سر و صورتشان هم داخل کلاه‌ها و پوشش خاصی فرو رفته است و آنها را به افرادی تبدیل کرده که بیشتر در فیلم‌های تلویزیونی خیلی سری در مراکز تحقیقاتی می‌بینید. افرادی که در این لباس‌ها حتی مشخص نیست زن هستند یا مرد.

رشد صادرات دارو

مهم‌ترین استاندارد تولید دارو در جهان «‌جی‌ام‌پی» است که از سوی کشورهای مختلف صادر می‌شود و اصلی‌ترین آن مربوط به اتحادیه اروپا و آمریکا است و شرکت سیناژن این افتخار را داشته که در ابتدای سال 2018 توانسته جی‌ام‌پی اروپا را برای کلیه خطوط تولید این مجموعه در کلیه سطوح دریافت کند. استانداردی که در صادرات محصولات این شرکت می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نقش بسیار مهمی داشته باشد. براساس آمارهای سندیکای صادرکنندگان داروی کشور بیش از 60 درصد کل دارویی که سال گذشته از کشور صادر شده است متعلق به گروه دارویی سیناژن بوده است. به گفته مدیرعامل سیناژن این شرکت در سال‌های گذشته از رشد مناسب صادرات محصولات برخوردار بوده است تا جایی که این عدد از 24 میلیون دلار در سال 95 به 46 میلیون دلار در سال 96 افزایش پیدا کرده است. عددی که با راه‌اندازی کارخانه تولید دارو از سوی گروه سیناژن در ترکیه می‌‌‌‌‌‌‌‌تواند رشد بسیار بیشتری هم پیدا کند.

اتاق‌های تمیز

در مجموعه سیناژن شما با یک خط تولید یا همان اتاق تمیز رو‌به‌رو نیستید بلکه این مجموعه دارای چندین خط تولید داروهای مختلف و 5 هزار و 800 متر مربع فضای اتاق‌های تمیز است و در کنار آنها هم بخش‌های تخصصی متعددی مانند کنترل کیفیت و... وجود دارند که هرکدام در روند تولید باکیفیت دارو و اثرگذاری آن روی بیماران نقش اساسی دارند. البته در همه این فضاها یک چیز مشترک برای بازدیدکنندگان هست و آن پیچیدگی فضاها و دستگاه‌هاست. آن‌قدری که شما وقتی از کنار اتاق‌های شیشه‌ای در سالن‌های تولید و راهروها عبور می‌کنید تقریبا از هیچ‌چیزی سر درنمی‌آورید و با دستگاه‌ها و تجهیراتی پیشرفته مواجه می‌شوید که اصلا نمی‌دانید به چه دردی می‌خورند و در نهایت فقط می‌‌‌‌‌‌‌‌فهمید که حتما کار مهمی در حال انجام است و محو تکنولوژی پیشرفته می‌شوید.

در این مجموعه حتی مانند یک کارخانه شکلات‌سازی یا ماکارونی و حتی ساخت یپچ و مهره هم نمی‌توانید یک محصول در حال تولید را در مراحل مختلف ببینید و تنها بخشی که محصول رونمایی می‌شود بخش بسته‌بندی است. شاید تصویر ساده از این شرایط را بتوان با کارتون «بالتازار» توصیف کرد؛ شما در آن کارتون پروفسور بالتازار را می‌دیدید که برای حل هر مشکلی به دستگاه پیچیده‌ای که داشت مراجعه می‌کرد؛ او مدت زیادی فکر و در نهایت تنها با یک اهرم دستگاهی را که داشت روشن می‌کرد و پس از اتمام کار دستگاه، شیر آن را باز می‌کرد و چند قطره مایع داخل لوله آزمایش می‌شد و با ریختن آن مایع روی زمین اختراعش پدیدار می‌شد. در خطوط تولید دارو هم شما تقریبا تماشاچی چنین فضایی هستید، زیرا بدون دیدن مواد اولیه که از انبار با دستگاه‌های خاصی وارد خط تولید می‌شوند، از پشت شیشه‌ها تنها دستگاه‌ها را می‌بینید و در نهایت در پایان خط تولید هم شاهد دارویی (قرص، آمپول، شربت و...) هستید که از سوی تعدادی از کارگران بسته‌بندی می‌شود. همین موضوع باعث می‌شود بیش از اینکه میخکوب محصول باشید در راهروهای تودرتو محو تماشای کارهای پیشرفته و افرادی می‌‌‌‌‌‌‌‌شوید که با لباس‌های عجیبشان پشت سیستم‌های پیشرفته نشسته‌اند و یا در کنار دستگاه‌ها مشغول کار هستند. متخصصانی که به گفته هاله حامدی‌فر، مدیرعامل گروه صنعتی سیناژن مهم‌ترین دارایی این مجموعه محسوب می‌‌‌‌‌‌‌‌شوند.

نیروی انسانی، سرمایه اصلی

حامدی‌فر می‌گوید: «در تمام شرکت‌های دانش‌بنیان و های‌تک که با تکنولوژی روز کار می‌کنند مهم‌ترین سرمایه بدون شک نیروی انسانی است و در شرکت ما هم به همین صورت است. در حال حاضر حدود 3 هزار نفر در گروه دارویی سیناژن فعالیت می‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که میانگین سنی آنها 33 سال است. در این مجموعه 33 درصد افراد دارای تحصیلات کارشناسی ارشد و دکتری هستند و 28 درصد مدیران ارشد مجموعه را هم خانم‌ها تشکیل می‌دهند.» اما یکی از نکات مهم در این مجموعه اعتماد به نیروی جوان تازه‌کار و در کنار آن آموزش است. مدیرعامل این مجموعه می‌‌‌‌‌‌‌‌گوید: «در شرکت ما باتوجه به تحولات جهانی و سرعت بالای آن آموزش از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است تا جایی که در سال گذشته 80 هزار ساعت‌نفر آموزش برای کارکنان داشته‌ایم. همچنین ما به تربیت نیروهای جوان و توانمند اهمیت بسیاری می‌‌‌‌‌‌‌‌دهیم و معتقدیم افراد تحصیل‌کرده بدون تجربه را که هوشمند هستند باید جذب کنیم و از همین رو هم 23 درصد نیروهای سیناژن را افراد تازه‌وارد به بازار کار تشکیل می‌‌‌‌‌‌‌‌دهند یعنی سیناژن نخستین تجربه کاری آنها پس از فارغ‌التحصیلی از دانشگاه محسوب می‌شود. علاوه بر این ما در سیناژن معتقدیم مدیران مجموعه باید از داخل آن انتخاب شوند و از همین رو معمولا خیلی به ندرت اتفاق افتاده است که مدیری را از بیرون استخدام کنیم، برای ما مهم است که نیروهای جوان مجموعه پله‌پله ارتقای شغلی پیدا کنند و ببینند که برای پیشرفت و موفقیت در این مجموعه راه گشوده است و همه‌چیز به تلاش افراد و انگیزه آنها بستگی دارد.»

2.6 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی

هاله حامدی فر مدیرعامل شرکت سیناژن و از کارآفرینان برتر کشور و دارنده نشان امین الضرب اتاق تهران می گوید: برای اینکه یک دارو به مصرف برسد و وارد بازار بشود باید بررسی های بسیاری صورت گیرد و نتایج بالینی مشخص شود  و پس از آن است که وزارت بهداشت مجوزهای لازم را صادر می کند. تاکنون 540 هزار بیمار خاص از داروهای شرکت ما استفاده کرده اند و فعالیت ما صرفه جویی ارزی بالایی برای کشور داشته است. در طول 7 سال گذشته 2.6 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی صورت گرفته که اگر این داروها به بازار نیامده بود فشارهای بسیاری به کشور تحمیل می شد. علاوه براین در حوزه بیمه هم با صرفه جویی رو به رو هستیم و میزان این صرفه جویی در سال 1395، 700 میلیارد تومان بوده است زیرا با مصرف داروهای شرکت ما از سوی بیماران خاص در واقع هزینه های تامین این داروها و پرداختی بیمه کاهش پیدا کرده است.                          

جهان اسرار آمیز نوش دارو

منتشر شده در سرویس:

کارخانه دار