نگاهی به زندگی سید محمد گرامی

تجارتخانه ای که گلستان شد

کد: 13980210393720005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): محمد گرامی در کار همیشه به حفظ بازار و رشد تولید اهمیت بسیار می دادو می گفت برای تولیدکنندگان آمریکایی بازار جزو ناموس است و این موضوع را باید مدیر به زیر دستانش بفهماند

تجارتخانه ای که گلستان شد
او بزرگ خاندان گرامی هاست که چای گلستان را دارند

توضیح : در نگارش این متن از کتاب کامی به سوی پیشرفت/ زندگی و کارنامه سیدمحمد گرامی و کتاب 50 کنشگر اقتصادی ایران استفاده شده است

شعار او در زندگی و سال های سخت کار همیشه ترجمه این آیه قرآن بود:« نه بترسید، نه غصه بخورید. شما بهترین هستید اگر ایمان به خدا دارید. شکست آغاز موفقیت است چون انسان را متوجه خدا می کند و از او کمک می گیرد.»سید محمد گرامی در اوایل سلطنت پهلوی اول در شهرستان یزد و درخانواده ای مذهبی متولید شد. او پسر بزرگ خانواده بود وده سال بیش تر نداشت که پدرش همسر دیگری گرفته و از مادر او جدا شد. رنج جدائی از پدر و زندگی با مادر و برادر در حالی که کلاس چهارم ابتدایی بود و البته مشکلات مالی باعث شد تا او از کودکی با سختی های زندگیآشنا و با سخت کوشی و کار بزرگ شود.سید محمد به همراه مادر و برادرش در محله امیر چخماق کوچه آبشخور زندگیو با انجام کارهای مختلف امرار و معاش می کردند. مادر پارچه برش داده را در منزل می دوخت و برای هر پیراهن دو قران اجرت می گرفت. شکستن بادام و جدا کرن مغز و استفاده از پوست آن برای سوخت نیز یکی از کارهای دیگر آن ها برای درآمدزایی بود. همچنین آن ها از مغازه حاج خلیفه خمیر و مواد داخل شیرینی را می گرفتند و در منزل شب ها شیرینی قطاب را می پیچیند و برای هرکیلو یک قران می گرفتند.

البته با تمام این کارها آن ها زندگی را با سختی سپری می کردند و قدرت خرید چندانی برای خرید تمام کتاب های درسی کلاس پنجم و ششم محمد را نداشتند تا اینکه فرد خیری به نام رضائیان کتاب های درسی او را برایش خرید و این مسئله نیز نقش موثری در تشویق او برای خوب درس خواندن داشت. او ریاضیات بسیار خوبی داشت و برای حل مسائل ریاضی همیشه مور تشویق معلم هایش قرار می گرفت اما به دلیل مشکلات مالی در نهایت تا کلاس هشتم بیشتر نتوانست تحصیل کند و در 15 سالگی ترک تحصیل کرد و در تجارتخانه حاج علی اکبر ریسمانی ( از تجار نیکو کار یزد) به عنوان شاگرد با حقوق ماهانه 8 تومان ریال (سال 1321 ) مشغول به کار شد و کارهایی مانند نظافت حجره، رفتن به بانک و اداره پست و تلگراف را برعهده داشت. با گذشت زمان او در حجره و کار خوش درخشید و به همین دلیل حقوقش به 15 تومان در ماه افزایش پیدا کرد. سید محمد گرامی تا سال 1325 در حجره حاج علی اکبر ریسمانی کار کرد و بعد تصمیم گرفت برای راه اندازی کسب و کار خود و استقلال به تهران بیاید. سید محمد گرامی 19 ساله بود که به همراه یکی از دوستانش به پایتخت آمد، آن ها اتاقی را با ماهی 30 تومان اجاره کردند و کار ویزیتوری پارچه و برنج را شروع کرند و موفقیت در این کار باعث شد تا بتوانند در مدتی کوتاه800 تومان پول پس انداز کرد. او در سال 1327 ازدواج کرد و پس از ازدواج تلاش خود را بیشتر کرد و در نهایت در آستانه دهه 30 توانست زمینی به مساحت 100 متر در میدان امام حسین خریداری و خانه ای در آن برای خانواده بسازد. او بعد از سروسامان دادن به زندگی شخصی به دلیل مشکلات بازار برنج و پارچه تصمیم گرفت تغییراتی در شغل خود ایجاد کند و به همین منظور ویزیتوری صابون را شروع کند. البته بازار صابون هم رونق چندانی نداشت و کسادی بازار در بین سال های 1330 تا 1333 باعث شد که بر حسب اتفاق و به دنبال کارهای جدید سری هم به تجارتخانه گرجی صاحب چای جهان برای ویزیتوری بزند، اتفاقی که زندگی اش را در مسیر جدیدی قرار داد. سید محمد با دوست قدیمی اش که از یزد به تهران آمده بودند، کار می کردند. روش کار آن ها به این صورت بود که یک سوی خیابان را سید محمد گرامی و سوی دیگر را دوستش کوچک زاده ویزیتوری می کرد. کار آن ها خیلی زود تا جایی گسترش پیدا کرد که برای آن ها دوچرخه ای خریداری شد که به نوبت بتوانند کار کنند. گرامی و کوچک زاده خیلی زود توانستند اعتماد گرجی صاحب تجارتخانه را جلب کنند. آن ها تصمیم گرفتند از حق کمیسیونی که دریافت می کنند هر کدام هفته ای 100 تومان را برای هزینه ها در نظر بگیرند و مابقی را برای سرمایه گذاری آینده پس انداز کنند تا درآینده خودشان بتوانند کاری مستقل را شروع کنند.

بعد از مدتی آن ها آنچنان در کار خود پیشرفت کردند که از گرجی درخواست نمایندگی فروش انحصاری چای را کردند اما با مخالفت او رو به رو شدند و به همین خاطر تصمیم گرفتند از گرجی جدا شوند و کار مستقل خود را شروع کنند. آن ها در این دوره با دریانی صاحب چای عقاب آشنا شدند و کار با او را شروع کردند، دریانی حاضر به بستن قرداد با آن ها شد. قراردادی که چند سال ادامه داشت ولی در نهایت آن ها به فکر شروع کاری مستقل افتادند.سید محمد در آستانه 30 سالگی با 11 سال سابقه ویزیتوری در تهران و سرمایه ای که جمع کرده بود و همچنین آشنایی با مشتریان کار خود را با کمک کوچک زاده و در زمینه چای شروع کند. آن ها انبار سرای دلگشا را خریداری کردند و چای با مارک بره نشان را در آن بسته بندی می کردند. آن ها بعد از توزیع آزاد چای در قدم بعدی برای گسترش کار خود تصمیم گرفتند شرکت گلستان را تاسیس کنند. شرکتی که با شراکت گرامی، کوچک زاده و سهام داری دو همسر آن ها با سرمایه 5 میلیون ریال در سال 1340 تاسیس شد. محصول تجاری شرکت آن ها با نام تجاری بره نشان و شترنشان عرضه می شد و به تدریج فعالیت شان در اصفهان، مشهد، یزد، گرگان و.... توسعه پیدا کرد. با گسترش کار تعداد کارگران آن ها نیز افزایش پیدا کرد، در شروع کار آن ها 10 کارگر داشتن و به تدریج تعداد پرسنل آن ها به 60 نفر رسید که امروز به بیش از 3 هزار نفر رسیده است.

سید محمد گرامی و کچک زاده پنج سال پس از تاسیس شرکت گلستان سعی کردند بخشی از پروسه تولید محصول تجاری را خود دردست بگیرند و به همین دلیل شرکت گلستان در سال 1344 در شهرستان لاهیجان اقدام به خرید کارخانه کرد. آن ها پس از مدتی در آن کارخانه با خرید برگ سبز به خشک کردن چای شکسته، باروتی و چای قلم پرداختند. شرکت گلستان علاوه بر واردات، بسته بندی و توزیع چای در سطح کشور در سال 1346 به تولید کننده نیز تبدیل شد.آن ها همچنین در اقدام بعدی علاوه بر چای؛ خشکبار و حبوبات را نیز به محصولات خود اضافه کردند. در دهه پنجاه کار آن ها تا جایی توسعه پیدا کرد که توانستند بخش بزرگی از بازار تجاری چای کشور را در دست داشته باشند. در سال 1350 اولین دستگاه اتوماتیک بسته بندی چای به انبار شرکت گلستان وار شد و چای 100 گرمی گلستان و 500 گرمی با ماشین بسته بندی می شد. تا پیش از آن بسته بندی ها همگی دستی انجام می شد. همچنین در سال 1352 نیز آن ها اولین دستگاه تولید چای تی بگ دو گرمی را خریداری کردند. دستگاهی که در دقیقه 100 چای تی بگ تولید می کرد.علاوه بر این ها در سال 1345 با شراکت سید محمد گرامی، رضا کوچک زاده و عبدالحسین شرکا شرکت رویال تی در زمینه واردات چای فعالیت خود را شروع کرد.این اقدام نقش محمد گرامی و کوچک زاده را به عنوان یکی از بزرگ ترین تجار چای تثبیت کرد.در این سال ها البته محمد گرامی به تحصیل و پیشرفت فرزندانش نیز اهمیت بسیاری می داد موضوعی که چند سال بعد ظرفیت های جدیدی را در شرکت گلستان ایجاد کرد.

دختر او اشرف گرامی با مهندس سیگاری فارغ التحصیل آمریکا ازدواج کرد و پسرش مهدی که تحصیل کرده مدیریت از آمریکا بود به کشور بازگشت و زمینه های بسیاری را برای فعالیت های بعدی پدر فراهم کرد. سید محمد گرامی در بین سال های 1352 تا 1357 در عرصه های تازه ای سرمایه گذاری کرد. او تا سال 1357 دو شرکت تجاری و شرکت زنجیره ای مرغداری به نام سیمرغ را با کمک خانواده علی آگاه و حاج علی اکبر برخورار تاسیس کرد. همچنین به خرید سهام در چندین شرکت صنعتی وابسته به حاج محمد تقی برخوردار اقدام کرد. شرکت سیمرغ یکی از کارخانه های اتوماتیک و بزرگ منطقه بود که با شرکت کلمین آمریکا شریک شد و روزی چند تن تولید تخم مرغ و مرغ داشت. آن ها در شراکت سه اصل راستی، درستی و دینداری را مبنای فعالیت خود قرار دادند. علاوه براین ها سید محمد گرامی شرکت ایران سرعت را با همراهی روح الامینی تاسیس کرد. کار شرکت انتقال کالا از بندر به تهران و شهرستان ها براساس قرداد با دولت بود که 85 درصد بار متعلق به دولت و 15 درصد را به طور آزاد می توانستند جا به جا کنند.با اعتبار مالی بانک ملی حدود 500 کامیون را خریداری کردند و شرکت کار جابه جایی کالا را در کشور، انجام می داد. به علت کمبود راننده آنان مجبور شدند از بنگلادش و .... راننده برای ماشین های خود وارد کنند، مهندس سیگاری داماد خانواده گرامی مدیرعامل این شرکت بود.

با پیروزی انقلاب اسلامی و دولتی شدن صنایع و فعالیت های اقتصادیو همچنین مصادره برخی از کارخانه ها و شرکت های برای خانواده گرامی هم مشکلاتی به وجود آمد و چندسالی کارشان محدود شد و آن ها با چالش های بسیاری مواجه شدند اما آن ها با تلاش و سختی همه چیز را دوباره شروع کردند و نشان دادند که فعالان اقتصادی واقعی هستند و بعد از چند سال توانستند به یکی از بزرگترین شرکت های توزیع کالاهای مصرفی از برنج و چای تا حبوبات و پسته تبدیل شوند. آن ها همچنین در حوزه ساختمان سازی و واردات ماشین نیز نقش آفرینی کردند و به یکی از بزرگ ترین وارد کننده ماشین های ژاپنی از جمله ازمیتسوبشی و کره ای از جمله هیوندایی تبدیل شدند.شرکت گلستان که در زمان شروع کار حدود 5 تا 10 نفر پرسنل داشت هم اکنون با تاسیس 65 شعبه و 76 مرکز فروش در استان های بزرگ و شهرستان با بیش از 1250 نفر پرسنل دارد و جزء 5 شرکت برتر در میان شرکت های توزیع کننده کشور در زمینه توزیع کالاهای پر مصرف و از لحاظ نیروی فروش است.

سید محمد گرامی در کار همیشه به حفظ بازار و رشد تولید اهمیت بسیار می دادو می گفت برای تولیدکنندگان آمریکایی بازار جزو ناموس است و این موضوع را باید مدیر به زیر دستانش بفهماند؛ وقتی شخصی خوب کار نمی کند باید شخص دیگری جای او گذاشته شود. او می گفت دنیا جنگ بازار است ولی متاسفانه در ایران از این موضوع غافلیم. در ژاپن کارمند، شرکت را خانواده خود می داند.علاوه بر این نگاه مدیریتی سید محمد گرامی دست خیر هم بسیار داشت و کمک به مردم نیازمند به خصوص پرورش کودکان مستعدد را کاری بسیار مهم در بهسازی اجتماع و گسترش سعادت جامعه می دانست. ساخت درمانگاه در یزد، مدرسه سازی در مقاطع مختلف تحصیلی برای دختران و پسران، ساخت واحدی برای معلولین، سالمندان و بیماران روانی در یزد و ساخت چند خانه برای معلولین بهزیستی شهر یزد از جمله فعالیت های خیریه اوست. سید محمد گرامی در سال 1388 پس از چندین دهه کار و کارآفرینی در گذشت و حالا این فرزندان او هستند که شرکت گلستان را به آموزه هایی که از پدر یاد گرفتند، مدیریت می کنند.

 

 

 

منتشر شده در سرویس:

کارخانه دار