کدام کشورها برای کسب وکار مناسب‌تر هستند؟

جغرافیای کارآفرینی

کد: 13980125383230005

در دسترس نیست

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): رسم است که هر ساله مراکز خبری و دانشگاه‌ها و موسسات بزرگ بین‌المللی در کنار هم و با به‌ اشتراک گذاشتن اطلاعات، داده‌ها و روش‌های پژوهشی فهرستی از برترین‌ها و گاه بدترین‌ها تهیه می‌کنند.

جغرافیای کارآفرینی
امتیازبندی کشورهای جهان که بیشترین حمایت از کارآفرینان را دارند

امریکایی‌ها خودشان را ملتی بسیار کارآفرین تصور می‌کنند. هرچه باشد امریکا خاستگاه شرکت‌های گوگل و فیس‌بوک و اپل و محل ظهور اسطوره‌های کارآفرینی مانند استیو جابز، بیل گیتس و مارک زوکربرگ است

مترجم: کاوه شجاعی

رسم است که هر ساله مراکز خبری و دانشگاه‌ها و موسسات بزرگ بین‌المللی در کنار هم و با به‌ اشتراک گذاشتن اطلاعات، داده‌ها و روش‌های پژوهشی فهرستی از برترین‌ها و گاه بدترین‌ها تهیه می‌کنند، بهترین و بدترین کشورهای دنیا در هر حوزه‌ای؛ از تخمین زدن میزان احساس رضایت و ثروت در کشورها گرفته تا آزادی مطبوعات، خشونت، فقر و... این فهرست­ ها در هر زمینه‌ای که باشند مانند کارنامه آخر سال تحصیلی هستند، شاید همه حقیقت و همه عوامل را روشن نکنند اما کلیات و میانگین قابل قبولی از اوضاع و احوال جهان به دست می‌دهند. امسال مرکز خبر و گزارش امریکا (US News) با همکاری محققان دانشگاه پنسیلوانیا و موسسه BAV بیست کشور برتر جهان را برگزیده‌اند. عوامل مختلفی در این پژوهش مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند و وضعیت کشورها در حوزه‌های مختلفی سنجیده شده تا تصویری کلی از جایگاه آنها در جهان ارائه شود. یکی از حوزه‌هایی مورد سنجش، حوزه کارآفرینی بوده است. دانشگاه پنسیلوانیا در مقدمه گزارش خود از یافته‌های این پژوهش تلاش کرده است بگوید که آنچه یافته‌ها نشان می‌دهند با تصویری که مردم امریکا از فرصت‌های طلایی کشورشان دارند تفاوت بسیار دارد. این گزارش خلاصه‌ای است از مطالب منتشرشده از سوی دانشگاه پنسیلوانیا و سایت مرکز خبر و گزارش امریکا.

امریکایی‌ها خودشان را ملتی بسیار کارآفرین تصور می‌کنند. هرچه باشد امریکا همان‌جایی است که سیلیکون ولی دارد، خاستگاه شرکت‌های گوگل و فیس‌بوک و اپل و محل ظهور اسطوره‌های کارآفرینی مانند استیو جابز، بیل گیتس و مارک زوکربرگ است. جمعیت قابل توجهی از شهروندان این کشور می‌خواهند به آمار کارآفرینان اضافه شوند؛ بر طبق مطالعات دانشگاه بنتلی، 66 درصد از نسل هزاره (کسانی که بین سال‌های 1980 تا 2000 به دنیا آمده‌اند) می‌خواهند کسب‌‌وکار خودشان را داشته باشند. کارآفرینی یکی از بزرگ‌ترین بخش‌های برند امریکا است، امریکا به مردم جهان وعده فرصت می‌دهد، وعده‌ای که آزادی فردی واقعی یکی از زیرمجموعه‌های آن است. اما آیا باقی دنیا هم امریکا را در صدر فهرست نوآوری، فعالیت‌های استارت‌‌آپی و کارآفرینی قرار می­دهد؟ گزارشی که امسال از سوی پروفسور دیوید ریبشتاین منتشر شد نشان می‌دهد که مردم جهان به 60 کشور از جمله امریکا چه نگاهی دارند، از جمله در حوزه آمادگی این کشورها برای کارآفرینی. در این پژوهش بیش از 16 هزار نفر از شهروندان کشورهای مختلف یعنی ترکیبی از جمعیت عادی، شاغلان حوزه تجارت و چهره‌های آکادمیک از 65 ملت مختلف شرکت داشته‌اند تا دسته‌بندی کشورها در 9 حوزه مختلف انجام شود: کارآفرینی، ماجراجویی، شهروندی، تاثیرگذاری فرهنگی، میراث فرهنگی، میزان رشد، آمادگی برای تجارت، قدرت و کیفیت زندگی. چرا کشورها باید به آنچه افراد در مورد آنها فکر می‌کنند توجهی نشان دهند؟ چون بخشی از اقتصاد ملی آنها وابسته به همین نظرات است. این موضوع مثل تلاش برای جاانداختن برند یک شرکت تجاری است؛ باید اطمینان حاصل کرد تجربه آدم‌ها از محصول عرضه‌شده، تجربه خوبی بوده است. پس از همه تحقیقات انجام‌شده مشخص شد امریکا بهترین کشور برای کارآفرینان نیست، رتبه اول به آلمان اختصاص دارد. رتبه دوم از آن ژاپن است و بعد از آن امریکا. در امتیازدهی به کارآفرینی کشورها این عوامل لحاظ شدند: میزان ارتباط با سایر کشورهای جهان، دسترسی آسان به پایتخت، میزان تحصیلات جمعیت کشور، نوآوری در کارآفرینی، نیروی انسانی ماهر، تخصص در تکنولوژی، شفافیت عملکرد اقتصادی، زیربنای توسعه‌یافته و چارچوب‌های قانونی پیشرفته.

آلمان

رتبه: اول

جمعیت: 80.889.505

تولید ناخالص ملی: 3.7 تریلیون دلار

بر اساس گزارش بانک جهانی، آلمان 2.92 درصد از تولید ناخالص داخلی خود را صرف تحقیقات و توسعه می‌کند.

ژاپن

رتبه: دوم

جمعیت: 127.131.800

تولید ناخالص داخلی: 4.9 تریلیون دلار

ژاپن 3.39 درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف تحقیق و توسعه می‌کند.

امریکا

رتبه: سوم

جمعیت: 318.857.056

تولید ناخالص داخلی: 16.8 تریلیون دلار

امریکا 2.79 درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف تحقیق و توسعه می‌کند.

انگلستان

رتبه: چهارم

جمعیت: 64.510.376

تولید ناخالص داخلی: 2.7 تریلیون دلار

انگلستان 1.72 درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف تحقیق و توسعه می‌کند.

کانادا

رتبه: پنجم

جمعیت: 35.540.419

تولید ناخالص داخلی: 1.8 تریلیون دلار

کانادا 1.73 درصد از تولید ناخالص داخلی‌اش را صرف تحقیق و توسعه می‌کند.

منتشر شده در سرویس:

گزارش خبری