کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران

سیاست های دولت نیازمند پایش و اصلاحات اساسی است

کد: 13971130371620005

https://goo.gl/fW185w

، تهران ، (کارخانه‌آنلاین): در ماه های گذشته سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت؛ چه آن‌ها که در قالب بسته‌ها ارائه ‌شده و چه صدور بخشنامه‌ها، به‌اندازه‌ای متزلزل و غیر کارشناسی شده بوده که می‌توان گفت بخش خصوصی را ناامید کرده است.

سیاست های دولت نیازمند پایش و اصلاحات اساسی است
سیاست های دولت نیازمند پایش و اصلاحات اساسی است
کاوه زرگران رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران معتقد است که سیاست های اقتصادی در کشور بیش از این که به توسعه منجر شود جلوی آن را گرفته و سدی مقابل توسعه است. او می گوید:« کشوری که تحریم می‌شود باید دسترسی‌هایش را افزایش دهد، بر طرح‌های توسعه‌ای تمرکز کند و توان خودکفایی و خوداتکایی را بالا ببرد. این در حالی است که سیاست‌های اقتصادی در کشور ما جلوی توسعه صنعت را گرفته است.»

او با بیان اینکه باید سیاستگذاری های دولت براساس عقلانیت باشه و نه خلق الساعه، ادامه می دهد:« در ماه های گذشته سیاست‌گذاری‌ها و تصمیم‌گیری‌های دولت؛ چه آن‌ها که در قالب بسته‌ها ارائه ‌شده و چه صدور بخشنامه‌ها، به‌اندازه‌ای متزلزل و غیر کارشناسی شده بوده که می‌توان گفت بخش خصوصی را ناامید کرده است. در شرایط کنونی تنها بسته سیاستی که می‌تواند به نفع بخش خصوصی و صنعت کشور عمل کند، بسته‌ای شامل تصمیم‌های مبتنی بر عقلانیت است. درواقع دولت باید با محور قرار دادن عقلانیت تصمیم‌های گذشته را پایش کند چراکه سیاست‌های به اجرا درآمده در ماه های گذشته صنعت کشور را دچار زیان کرده است.»

این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران می گوید:« دولت صادرکننده را مکلف و مقید به فروش ارز و واگذاری آن در چارچوب‌های موردنظر دولت کرده که این مسئله باعث می‌شود فعال اقتصادی قید صادرات را بزند.» او در ادامه به اجرای سیاست های دولت در زمان اشتباه و بی توجهی به خواسته ها و هشدارهای بخش خصوصی اشاره کرده و می گوید:«

تصمیمات دولت در زمان اشتباه معضلات بزرگی برای تولید ایجاد کرده است مثال بسیار بارز دراین‌باره تک‌نرخی کردن ارز در زمان و با در نظر گرفتن پایه ارزی نامناسب است. این تصمیم در حالی اجرا شد که در چهار سال گذشته بخش خصوصی به‌طور مداوم تک‌نرخی کردن ارز را مطالبه کرده و رئیس بانک مرکزی هرسال وعده عملی شدن آن را می‌داد. دولت طی چهار سال به خواسته‌های بخش خصوصی توجهی نکرد و ارز زمانی تک‌نرخی شد که حتی دولت نتوانست بر آن ایستادگی کند و مجبور به تغییر آن شد. تصمیم‌های فعلی تا زمانی که مبتنی بر عقلانیت نباشد پیامدی جز این نخواهد داشت. مشکلاتی که دولت برای صنعت گران ایجاد کرده به‌اندازه‌ای سنگین و بزرگ است که اگر اصلاحات اساسی صورت نگیرد شاهد توقف طرح‌های توسعه‌ای خواهیم بود.»

منتشر شده در سرویس های:

گزارش خبری | کارخانه دار